Miasto i Ogród. Zielona przestrzeń w Warszawie

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2014-04-25 10:42   Bookmark and Share

Na terenie dawnej Fabryki Norblina w Warszawie powstaje "Miasto i Ogród" – zielona przestrzeń upraw roślin w centrum miasta oraz miejsce warsztatów uczących, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. Mecenasem projektu jest marka BMW i, która zaprosiła do współpracy partnerów społecznych: stowarzyszenie ArtAnimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

„Miasto i Ogród” zakiełkuje 
już 17 maja.

Inicjatywa "Miasto i Ogród" wpisuje się w ogólnoświatowy trend „urban farmingu” – tworzenia zielonych enklaw pod uprawy w zabudowanym środowisku miejskim. W otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 (BioBazar Fabryka Norblina) od 17 maja do 5 października będzie można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych mobilnych ogródkach, odżywić i chronić rośliny w naturalny sposób, zadbać o bioróżnorodność hodowli i obecność zapylających owadów. A wszystko to ze wsparciem i doradztwem profesjonalnego ogrodnika oraz wykorzystaniem dostępnych na miejscu narzędzi, nasion i sadzonek.

Ważną częścią projektu "Miasto i Ogród" będą warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów, którzy m.in. opowiedzą o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, nauczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów.

Ogród będzie miejscem otwartym na pomysły wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą oraz umiejętnościami i w ten sposób wzbogacić program wydarzeń "Miasta i Ogrodu".

Informacje o wszystkich planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogrodu" będą umieszczane na stronie oraz profilu „Miasto i Ogród” na Facebooku.

Mecenasem i inicjatorem projektu "Miasto i Ogród" jest marka BMW i. Partnerem głównym "Miasta i Ogrodu" jest BioBazar Fabryka Norblina – odbywający się w każdą środę i sobotę targ ekologicznej żywności zlokalizowany na terenie dawnej fabryki platerów przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli.

BMW i zaprosił do udziału w projekcie grupy społeczne i partnerów. Stowarzyszenia ArtAnimacje oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, którzy zadbają o program Ogrodu.

Rodzinna firma Grąbczewscy, która od trzech pokoleń zajmuje się ogrodnictwem, zapewnia dostawę roślin, nasion, sadzonek oraz wypełnionych recyklingowanym torfem ogródków gotowych do dalszej pielęgnacji. Nieruchomość na potrzeby ogrodu udostępniła spółka ArtNorblin.


1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry