Hiszpanie kochają Krzesło BKF.

Kategoria: Design, Dodano: 2013-07-07 10:39   Bookmark and Share

Zastanawiałam się, jaki wspólny mianownik, oprócz oczywiście dużej ilości światła, posiadają projekty wnętrz pochodzące z Hiszpanii. Olśniło mnie, gdy zestawiłam 5 zdjęć barcelońskich apartamentów. Bohaterem wszystkich salonów było krzesło BKF, nazywane również "Butterfly". Tak, Hiszpanie kochają tę ikonę designu, która niewątpliwie ma bardzo iberyjski rodowód.

Krzesło powstało w 1938 roku w Buenos Aires pod nazwą BKF jako produkt 3 architektów Antonio Boneta, Juana Kurchana y Jorge Ferrari-Hardoya. Od razu stało się symbolem argentyńskiego designu. W Hiszpanii krzesło znane jest pod nazwą Sillón Bonet ze względu na nazwiska jednego z twórców, który pochodził z Katalonii. Nazwa "Butterfly" - choć bardzo powszechna, jest efektem nielegalnej produkcji tego wzoru w latach 50. XX wieku. Siedzisko kopiowane było w tak dużej ilości, że obecnie znaleźć możemy je w różnej konstelacji koloru i materiału.

Siedzisko w oryginalnej wersji wykonane było przez lokalnych rymarzy z szytej skóry. Struktura to stalowa konstrukcja. Siadając na BKF, odczucie jest bardzo zbliżone do siedzenia na hamaku - szukamy dogodnej dla siebie pozycji. Butterfly jest krzesłem bardzo eleganckim, które stoją w salonie potrafi nadać mu niezwykłego prestiżu. Definitywnie jest to klasyk designu XX wieku.


Antonio Bonet, krzesło Butterfly, BKF,
Antonio Bonet, krzesło Butterfly, BKF,
Antonio Bonet, krzesło Butterfly, BKF,
Antonio Bonet, krzesło Butterfly, BKF,
Antonio Bonet, krzesło Butterfly, BKF,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry