Aktywny Artysta

Kategoria: Ludzie, Dodano: 2009-09-24 15:19   Bookmark and Share

Wystawa NATURA + prezentowana obecnie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości jest idealną okazją do przypomnienia bogatej twórczości Marka Cecuły, a przede wszystkim możliwością zaprezentowania jego niezwykłego zaangażowania w promocję wzornictwa i ceramiki w Polsce.

Marek Cecuła to cieszący się międzynarodowym uznaniem artysta ceramik, projektant, laureat wielu prestiżowych nagród i wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. W latach 1985 - 2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a obecnie profesorem w National Collage of Art and Design w Bergen w Norwegii. W ciągu przeszło 30 lat swego istnienia stworzone przez niego studio Modus Design zyskało międzynarodową renomę, proponując całkiem nowe spojrzenie na ceramikę i przedmioty codziennego użytku. Artysta tworzy funkcjonalność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym przełamywaniu konwencji w dwóch liniach produktów: krótkie serie, ręcznie wykonanych obiektów oraz linia przeznaczona do masowej produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalności, jakości i rozsądnej ceny.

Marek Cecuła jest jednym z najciekawszych polskich ceramików, który od wielu lat poraża swoją pracą artystyczną zarówno salony światowego designu jaki i naszą rodzimą scenę. Istnieje jednak drugie oblicze artysty, które dzięki ciężkiej pracy, światowej renomie oraz międzynarodowym kontaktom powoli się odsłania i zawstydza wszystkich nas, biernie obserwujących rzeczywistość polską.

Po 40 latach spędzonych za granicą artysta wrócił do swego rodzinnego miasta Kielce, gdzie w pracowni przy ul. Leśnej i studio w Bazie Zbożowej rozpoczął prawdziwą ofensywę światowego designu.

Wspólnie z władzami miasta, pracuje nad ambitnym projektem kulturalnym, który jest częścią szerszego planu rewitalizacji śródmieścia Kielc. W dawnym więzieniu przy ulicy Zamkowej planowany jest prężny ośrodek wzornictwa: Design Centrum Kielce, instytucja międzynarodowa, tworzona z myślą o artystach i projektantach zainteresowanych współczesnym designem, ceramiką, sztuką i rzemiosłem artystycznym. Będzie to zarówno galeria sztuki użytkowej z ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym jak i nowoczesne studio ceramiczne, wyposażone w pracownię komputerową i oprogramowanie pozwalające tworzyć duże realizacje.

Design Centrum Kielce (DCK) będzie instytucją promującą współczesny Design, zmierzającą do rozszerzanie kreatywności i innowacji w teoretycznym i praktycznym zastosowaniu tego dynamicznego ruchu w społeczeństwie i kulturze. Działalność galerii prowadzona będzie w licznych salach ekspozycyjnych, konferencyjnych i warsztatowych. Tematyczna biblioteka, czytelnia, zbiory próbek nowoczesnych materiałów stanowić będą wsparcie dla wszelkich inicjatyw organizowanych w ramach DCK. Ośrodek Edukacyjno- Kulturalny będzie posiadał bazę komputerową z programami do projektowania 3-D oraz warsztatem do modelowania i prototypów. Otwarta publicznie przestrzeń ośrodka zaprojektowana została w sposób funkcjonalny z głównym dziedzińcem na występy kulturalne i przekazy artystyczne.

Drugim aspektem działania DCK będzie Studio Ceramiczne, profesjonalna, półprzemysłowa pracownia, posiadająca praktyczne warunki do prowadzenia eksperymentalnej i twórczej działalności w zakresie wzornictwa ceramicznego, tworzenia projektów i zajęć edukacyjnych.

Centralnym działaniem DCK będzie program "Rezydencja" umożliwiający realizacje projektów zaproszonych designerów, ceramików i artystów, poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków do pracy zakończonej wystawą, wykładem bądź w przyszłości produkcją. DCK będzie atrakcyjnym miejscem dla twórców pragnących wykonać działania eksperymentalne, zrealizować zamówienia instytucjonalne lub wykonać kolekcje nowych prac. Konstrukcja tego programu oparta jest na formacie podobnych instytucjach, działających od kilku lat w rożnych częściach świata.

Główna idea przyświecająca projektowi Design Centrum Kielce to pragnienie połączenia miejscowych środowisk twórczych ze sztuką międzynarodową oraz inspirowanie do dalszej współpracy organizacji oraz artystów. Biznesowy świat Międzynarodowych Targów Kielce oraz otwartość miasta tworzy idealny podkład pod ambitny plan stworzenia ośrodka designu na światowym poziomie. Choć całość przedsięwzięcia zabiera wiele czasu i energii to jedna Marek Cecuła chce zaktywizować artystycznie utalentowaną młodzież z Kielc oraz przyciągnąć krajowych i zagranicznych projektantów, aby wspólnymi siłami stworzyć ponadczasową inicjatywę. Co jednak najważniejsze Design Centrum Kielce, jako inicjatywa interdyscyplinarna podniesie standard estetyczny i funkcjonalny przestrzeni publicznej i wpłynie pozytywnie na wieloletni proces modernizacji miasta Kielc.

Wystawy prac Marka Cecuły w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz zbliżające się wystawy w ramach Łódz Design to dobre okazje aby rozmawiać, promować, a przede wszystkim aktywnie wspierać wszelkie działania na rzecz wzornictwa polskiego tego jakże aktywnego artysty. Pomysł stworzenia Design Centrum Kielce niewątpliwie dowodzi tezie, iż bez instytucjonalnego wsparcia i promocji artystów, tak jak to dzieje się na zachodzie edukacja artystyczna społeczeństwa będzie zawsze bardzo ograniczona.

Design Centrum Kielce, Marek Cecuła,
Koncepcja Design Centrum Kielce

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry