Pokój z kuchnią

Kategoria: Wnętrza, Dodano: 2009-09-14 13:08   Bookmark and Share

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza do unikalnej, wielofunkcyjnej przestrzeni warsztatowej, przeznaczonej do twórczego wypoczynku.

„Pokój z Kuchnią” jest otwartym miejscem dyskusji, koncertów i artystycznych akcji, a przede wszystkim - punktem nieformalnych spotkań z przyjaciółmi. Jest to pierwszy tego typu projekt site specific w Polsce, będący jednocześnie wystawą dizajnu oraz przestrzenią użytkową. Dedykowany w całości lokalnej społeczności projekt jest miejscem otwartym, niebiletowanym, gdzie w spokoju poczytasz książkę, napijesz się kawy, porozmawiasz.

Unikalny system mebli zaprojektował Tomek Rygalik, zdecydowanie uciekając od dosłowności codziennych sprzętów. Stoły, ławy, siedziska to zarazem rzeźbiarskie bryły. Koncepcja odwołuje się do twórczego recyklingu oraz idei architektury faweli, rozległych dzielnic nędzy, tworzących się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów bądź śmieci. Ustawione w przestrzeni obiekty z czasem będą zmieniać swoje przeznaczenie, migrować, ulegać zniszczeniu. Zaprojektowane przez Tomka Rygalika meble wykonane zostały z płyty OSB. Ta surowa, wyjęta wprost z placu budowy estetyka, nadaje nowy charakter przestrzeniom CSW. Warsztatowy wygląd i zdecydowana faktura płyty stanowi przeciwwagę dla minimalistycznej, chłodnej i eleganckiej architektury Centrum.

Na wyposażenie Pokoju składają się między innymi audytorium, przenośna scena koncertowa, która w razie potrzeby zamienić się może w konsoletę dla didżeja lub siedzisko, różne formy sof, stołów i stołków, a także elementy stworzone z myślą o zabawie, jako forma pracowni edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Ważną rolę odgrywa również sprzyjająca wypoczynkowi naturalna roślinność.

Elementem zasadniczym wyposażenia Pokoju jest Kuchnia Elżbiety Jabłońskiej, z której korzystać mogą goście podczas organizowanych tu wydarzeń artystycznych. Autorem identyfikacji graficznej całości wydarzenia jest genialny Jakub Stępień z HAKOBO.

Dla twórców projekt „Pokój z Kuchnią” jest celebracją społecznych rytuałów w ramach społeczności lokalnej. Nie zamyka się w elitarnym świecie sztuki współczesnej, w procesie twórczego myślenia architektów, designerów, projektantów. Inicjatywa otwiera się na ludzi, na nasze wspólne małe przyjemności dnia codziennego takie jak jedzenie, czytanie, słuchanie muzyki, uprawianie jogi, relaks przy dobrym kinie, wszystkie te czynności, które nadają ostateczny sens twórczym działaniom we współczesnej kulturze.


Pokój z kuchnią,
Pokój z kuchnią,
Pokój z kuchnią,
Pokój z kuchnią,
Pokój z kuchnią,
Pokój z kuchnią,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry