Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2009-09-13 21:42   Bookmark and Share

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia wychodzi na ulice Gdańska i wspólnie z międzynarodową grupą artystów zmienia otaczającą nas przestrzeń; zaprasza do innego spojrzenia na zniszczone absurdami życia codziennego, głupotą ludzką oraz systemami społecznymi najbliższą sobie część miasta.

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to długofalowy projekt CSW, mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Stanowi ona poważny krok na drodze do zmiany charakteru dzielnicy Dolne Miasto, w której zlokalizowane jest CSW Łaźnia. W ten sposób, współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, instytucja wspiera proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy.

Realizowane dzieła wyłaniane są przez międzynarodowe jury w ramach regularnie ogłaszanych, zamkniętych konkursów, a w każdej z edycji artyści zapraszani są do zaprojektowania dzieł sztuki dla konkretnego fragmentu przestrzeni miejskiej.

W III edycji konkursu zwyciężył fantazyjny projekt nowojorskiej artystki Carmen Einfinger „Scent of Colour”. Jury przekonała bogata kolorystyka i sensualność projektu, który przeistoczy skwer przy ul. Dolnej w oazę zabawy; zmieni wygląd istniejących już obiektów takich jak kiosk czy przystanek, a centralną część przemieni w magiczny ogród z ławkami, domkami dla ptaków i fontanną. Wyobrażenie Carmen Einfinger nawiązuje do odpoczynku, społecznych kontaktów oraz rodzinnych spotkań.

Amber Drops autorstwa architekta Freda Hatta i artysty Daniela Schlaepfera (Szwajcaria) uzyskały I wyróżnienie za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za odważne, minimalistyczne traktowanie estetyki placu miejskiego.

Z kolei rzeźba Leader swing autorstwa Fernando Sancheza Castillo (Hiszpania), która uzyskała II wyróżnienie, zmienia doniosły pomnik nieznanego bohatera w dziecięcą huśtawkę. Posługując się humorem i ironią, artysta wypowiada się zarówno na temat heroizacji, jak i absurdalnego niszczenia symboli przeszłości.

Obecnie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na pokonkursową wystawę III Edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta. Obok zwycięskich projektów zobaczyć można również prace pozostałych uczestników konkursu: Miksa Mitrevicsa (Łotwa), Marco Godinho (Portugalia), Tommi Grönlunda i Petteri Nisunena (Finlandia), Ivana Moudova (Bułgaria) i AGREST Group (Polska).

Kurator: Jadwiga Charzyńska
Koordynacja: Anna SzynwelskaŁaźnia,
Zapach koloru autorstwa nowojorskiej artystki Carmen Einfinger
Krople bursztynu Freda Hatta i Daniela Schlaepfera
Wódz-huśtawka autorstwa Fernando Sancheza Castillo
Łaźnia,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry