Wrocławscy designerzy odnawiają podwórko.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2012-10-07 10:23   Bookmark and Share

W ostatni tydzień września na Wrocławian czekało wiele inspirujących wydarzeń. Wrocławscy projektanci wnętrz i zieleni, architekci oraz rękodzielnicy zrzeszeni 
w spółdzielni socjalnej PANATO, poprowadzili akcję społeczną PA NA TO PODWÓRKO, zorganizowaną w ramach programu „Innowacyjny Spółdzielca”. Rewitalizacja i upcykling to słowa, które zamienią się w działanie, ożywiając jedno z nadodrzańskich podwórek.

Niewielka szara przestrzeń w kwartale ulic Rydygiera, Nobla, Paulińskiej oraz Pomorskiej, obudowana starymi kamienicami. Gdzieniegdzie kępki dzikiego trawnika i dostojny, stary kasztan na środku placu, tuż obok śmietnika. Kilkanaście ciasno zaparkowanych samochodów i czekające na wywiezienie, porzucone meble. To, jedno z wielu nadodrzańskich podwórek wymagających rewitalizacji, było przedmiotem akcji społecznej PANATO, polegającej na przeprowadzeniu działań związanych z szeroko pojętą rewitalizacją. Projekt zakłada edukację dzieci i młodzieży w zakresie ekologii, poszanowania zieleni i przedmiotów przestrzeni publicznej, przełamanie pasywnej postawy mieszkańców dzielnicy oraz zachęcenie społeczności lokalnej do aktywnego uczestnictwa w działaniach w sferze kultury.

Projekt PA NA TO PODWÓRKO poprzedziły konsultacje społeczne, które bezsprzecznie dowiodły zainteresowanie mieszkańców Nadodrza lokalnymi problemami oraz potwierdziły potrzebę działań, które odmieniłyby ich najbliższą przestrzeń.

Wierzymy, że przedsięwzięcia takie jak PA NA TO PODWÓRKO są niezwykle ważne, nie tylko dlatego, że ich efektem może być zielone i przyjazne podwórko. Mają one bowiem niezwykle głębokie znaczenie społeczne - wyjaśnia Natalia Polakowska, projektantka wzornictwa przemysłowego - Chcemy także pokazać, że warto być proaktywnym i dbać o własną przestrzeń miejską, bo to, jak ona wygląda w dużej mierze zależy od samych mieszkańców. Chodniki naprawi miasto, jednak sami mieszkańcy mają duży wpływ na to, czy przy ich kamienicy jest kawałek zadbanej zieleni i czy śmieci nie zanieczyszczają podwórek, tylko lądują w przeznaczonych do tego pojemnikach. I nie wymaga to dużych nakładów finansowych, jedynie chęci i zainteresowania z ich strony.


PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,
PANATO, Wrocław,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry