Najlepsze eko produkty.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2012-08-13 10:02   Bookmark and Share

"Gramy w zielone. Odpowiedzialne projektowanie" to najnowsza wystawa, na którą zaprasza Zamek Cieszyn. Organizatorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, jak projektować w świecie przesytu i nadmiaru, w którym wyczerpują się naturalne surowce. Wystawa ma pokazać mądry i odpowiedzialny design, przestrzeń publiczną, transport oraz wiele innych dziedzin naszego życia. Cel? Udowodnić, że eko projektowanie się opłaca!

Gramy w zielone. Odpowiedzialne projektowanie
Oranżeria Zamku Cieszyn
Wystawa: 10 sierpnia - 23 września, godz. 10.00 - 17.00


Butelka Bobble
projekt: Karim Rashid (www.karimrashid.com)
producent: Move Collective LLC
dystrybutor: Waterbobble (www.waterbobble.pl)

Butelka na wodę do wielokrotnego użytku. Wyprodukowana z plastiku o najwyższym standardzie bezpieczeństwa, bez użycia szkodliwych dla zdrowia związków. Jej atutem jest wymienny filtr węglowy, który pozwala z wody kranowej usuwać zanieczyszczenia organiczne oraz zapach i smak chloru, a pozostawiać korzystne dla zdrowia minerały. Każdy filtr zastępuje 300 zwykłych, jednorazowych butelek. Bobble otrzymała wiele wyróżnień, m.in. Red Dot Award 2011, Green Good Design Award 2010/2011.
Fiat Mio - elektryczny pojazd miejski 
info: www.fiatmio.cc

„Jak miałby wyglądać idealny miejski samochód?” – zapytano za pośrednictwem strony internetowej potencjalnych użytkowników. 2 miliony osób ze 160 krajów wpisało ponad 10 tysięcy pomysłów. I tak zrodziła się koncepcja Fiata Mio (z j. włoskiego „mój”), samochodu przyszłości. Elektryczny pojazd miejski jest wyposażony w cztery silniki (po jednym na każde koło) oraz pojemne akumulatory. Na dachu zainstalowano panele  słoneczne, dzięki którym w trakcie dnia pojazd może doładować swoje baterie. Wszystkie informacje dotyczące samochodu i warunków jazdy są wyświetlane na panelu komputera pokładowego. Jego prototyp został zaprezentowany na Sao Paolo Motor Show w 2010 roku.
Recyklingowe meble
projekt: Malafor (www.malafor.com)

Fotel jest zrobiony z worków składających się z dwóch warstw papierowych i warstwy plastikowej w środku. Aby go używać, wystarczy nadmuchać worki. Mebel łatwo się składa, bez powietrza wszystkie jego elementy są płaskie, dlatego jest wygodny i niedrogi w transporcie. Papier użyty do jego produkcji pochodzi w 100% z recyklingu i łatwo wymienić wierzchnie pokrycie.
Pure RainDrop , Zbiornik na deszczówkę, Puma, Zamek Cieszyn,
Gazetownik grupy Malafor to przykład niekonwencjonalnego spojrzenia na materiały. Do jego stworzenia wykorzystano rury wodociągowe, które połączone ze sobą tworzą stolik kawowy z funkcją przechowywania magazynów.
Mydło JooSoap
info: joosoap.wordpress.com

Zaczęło się od studenckiego projektu, dzięki któremu zużyty olej spożywczy jest przerabiany na ekologiczne mydło. Metoda nie jest skomplikowana, więc można ją stosować w domu. Mydło wykonane z zużytego oleju spożywczego jest przyjazne dla środowiska, wolne od konserwantów i sztucznych barwników. Nie zostawia więc szkodliwych substancji chemicznych w instalacji wodnej. Projekt jest cały czas rozwijany, a studenci Aalto Univeristy udostępniają innym recepturę wytwarzania mydła w domu.
Pure RainDrop , Zbiornik na deszczówkę, Puma, Zamek Cieszyn,
Lofty mieszkalne w Gliwicach
Projekt architektoniczny: medusa group - Przemo Łukasik, Łukasz Zagała 
Współpraca autorska: Rafał Dziedzic, Kuba Pudo, Tomasz Majewski, Dominik Jaksik, Dawid Beil, Krzysztof Drozda, Justyna Siwińska, Agnieszka Szewera, Jakub Magoń 

Przykład „architektonicznego recyklingu
MUJI
info: www.muji.com.pl

MUJI narodziło się w Japonii w 1980 roku. Nazwa jest skrótem japońskiego określenia
Płaszcz przeciwdeszczowy Spud Raincoat 
projekt: Equilicua (www.equilicua.com)

W pełni biodegradowalny płaszcz przeciwdeszczowy, wykonany z polimeru uzyskanego ze skrobi ziemniaczanej i innych składników naturalnych. Do jego produkcji zużywa się mniej energii niż przy innego rodzaju plastikach. Zużyty płaszcz należy zakopać w ziemi i czekać na plon, ponieważ w kieszonce okrycia znajduje się niewielka paczka. Są w niej nasiona, których zadaniem jest przekształcenie zużytego płaszcza w mini-ogródek.
Polskie Torby Współczesne HO::LO
producent: studio HO::LO (ho-lo.pl)

To jeden z pierwszych polskich projektów, wykorzystujących banery i plandeki reklamowe do szycia toreb, piórników i okładek na notesy. Niepotrzebne banery zamiast lądować na wysypiskach, zyskują „drugie życie
Pudełko na buty Puma
projekt: Yves Behar (www.fuseproject.com)

Stosowane przez firmę opakowania na buty są przyjazne środowisku. Ich projekt powstał m.in. po to, by redukować ilość dwutlenku węgla. Pozwala także ograniczyć o 60% zużycie wody i energii potrzebnej w procesie produkcyjnym oraz, ze względu na mniejszą wagę opakowań, koszty transportu. Do wytworzenia nowego opakowania potrzeba o 70% mniej papieru, powstaje też o 60% mniej odpadów w porównaniu do produkcji klasycznego kartonika. Torebka zrobiona z recyklingowanego plastiku jest w 100% ekologiczna.
Zbiornik na deszczówkę Pure RainDrop 
projekt: Bas van der Veer (www.basvanderveer.nl)
producent: Elho (www.elho.com)
dystrybutor: Flodesign (www.flodesign.pl)

Prosta konstrukcja, która umożliwia gromadzenie wody deszczowej. Wykonany z tworzywa sztucznego pojemnik montuje się bezpośrednio na końcu rynny. Deszczówka zamiast „uciekać
Słuchawki Noisezero i+ Eco 

projekt: Michael Young (www.michael-young.com)
producent: EOps (www.eopstech.com)

Słuchawki wyróżnia oryginalna forma oraz użyte do ich produkcji materiały. Rogowy kształt sprawia, że lepiej dopasowują się do ucha, co wpływa na jakość odbieranego dźwięku. Są przyjazne dla środowiska, bo ulegają biodegradacji. Ich obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych impregnowanych mąką kukurydzianą. Podczas pracy nad projektem okazało się, że dzięki zastosowaniu biomateriału, udało się uzyskać rodzaj komory akustycznej. To powoduje, że dźwięki średniej częstotliwości brzmią bardzo naturalnie. Słuchawki są przeznaczone do iPadów, iPodów i iPhone'ów.
Urządzenie do magazynowania energii Yill
projekt: Werner Aisslinger (www.aisslinger.de)
producent: Younicos (www.younicos.com)

Wiele nowoczesnych technologii komunikacyjnych może już pracować bez kabli i przewodów. Stałe okablowanie nie jest także potrzebne do używania internetu i telefonów. Yill to bezprzewodowe urządzenie do magazynowania energii. Może jej zgromadzić na trzy dni normalnego użytkowania sprzętów. Szybko się ładuje, jest przenośne, więc może być wykorzystywane w różnych miejscach. Wystarczy podłączyć go do stacji ładującej. Może pobierać energię ze źródeł odnawialnych, np. z paneli solarnych. Zdobył Red Dot Award: Best of the Best 2011.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry