Młodzi architekci projektują w Krakowie.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2012-06-29 10:21   Bookmark and Share

Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny wygrali konkurs na „Projekt Łazienki 2012”, organizowany wspólnie przez Miasto Kraków - Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec KOŁO, producenta i dystrybutora wyrobów wyposażenia łazienek. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej przy Rondzie Mogilskim – ważnym punkcie przesiadkowym komunikacji miejskiej.

Uczestnicy konkursu nadesłali 326 projektów. Wśród nich były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od formy „mebli miejskich”, poprzez nowoczesne ze szkła i stali, czy tradycyjne, wykonane z czerwonej cegły - nawiązujące do pobliskich fundamentów zabytkowej kaponiery fortu mogilskiego.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca zespołu młodych architektów z Rzeszowa. Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny zaproponowali pokryty aluminiowymi płytami elewacyjnymi obiekt, którego forma i kształt zapewnia również przestrzeń dla oczekujących na przystanku tramwajowym. Pozwala to m.in. na uporządkowanie tego fragmentu węzła komunikacyjnego i eliminację wiaty. Jak uzasadnili swój wybór jurorzy - Architektura budynku jest elegancka, utrzymana w dobrych proporcjach, wyrastając niejako z chodnika, pozostaje w dialogu z otoczeniem. W projekcie zastosowano ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące zasoby przyrody (woda „szara”) oraz energooszczędne oświetlenie LED. Zaprojektowany z taką starannością obiekt ma szansę na realizację w tym miejscu.

Gratulujemy!


Rzeszowa. 
Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny zaproponowali pokryty aluminiowymi płytami elewacyjnymi obiekt, którego forma i kształt zapewnia również przestrzeń dla oczekujących na przystanku tramwajowym.
Wyróżnienie I stopnia - Bartosz Malinowski, Iwona Egner (Łódź)

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry