Studenci projektują Katowice.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2012-05-09 08:38   Bookmark and Share

Czy Katowice się zmienią? Studenci i projektanci uczelni projektowych z Województwa Śląskiego wezmą udział w warsztatach, których celem będzie zaproponowanie rozwiązań projektowych dla wybranej przestrzeni publicznej w centrum Katowic. Podczas trzech dni warsztatów grupa studentów i projektantów, pracując pod okiem ekspertów, zaproponuje nowe rozwiązania, przestrzeni publicznej.

Kuratorem drugiej edycji warsztatów UL WORK/SHOP jest Marlena Happach, założycielka i prezeska warszawskiego Stowarzyszenia Odblokuj, zrzeszającego architektów, urbanistów, projektantów, grafików, socjologów. Inicjując przedsięwzięcia służące poprawie jakości przestrzeni wokół nas „Odblokuj” włącza mieszkańców i użytkowników przestrzeni w proces projektowy i realizacyjny.

Warsztaty realizowane są przez ASP w Katowicach w ramach II edycji projektu Design Silesia, którego liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

UL WORK/SHOP 10 – 12 maja 2012
Galeria ASP Katowice, Rondo Sztuki


ZESPÓŁ I poprowadzi Agata Sander i Trond Nicholas Perry
Trond Nicholas Perry skończył akademię Sztuk pięknych w Trondheim w wydziale rzeźby. Wiele z jego prac charakteryzuje zespolenie sztuki i życia czego efektem jest indywidualne podejście do wzornictwa. Agata Sander jest absolwentką WAPW. Najważniejsze w jej działaniach są zasady zrównoważonego rozwoju, low-tech i zaangażowanie społeczne.
ZESPÓŁ II Maciej Czeredys i Magdalena Wrzesień
Warszawscy architekci-urbaniści. Maciej Czeredys równolegle do pracy w pracowni urbanistycznej pracuje przy organizowaniu międzynarodowych konkursów architektonicznych (Nowy Teatr, Muzeum Historii Polski, Sinfonia Varsovia). Współtworzył takie wydarzenia jak: Warszawa w Budowie  (1 i 2 edycja), Archigadaniny oraz KNOT (twórca interwencji architektonicznych “Spirala komunikacyjna” w Warszawie we współpracy z prof. TU Vien Peterem Fattingerem i “Kalejdoskop” w Bukareszcie). Jest także współautorem instalacji NA_MIĘTNIE  łącząca strukturę architektoniczną, ogród wertykalny, video i muzykę.

Magda Wrzesień pracuje na co dzień w Miejskiej Pracowni Planistycznej. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Odblokuj i współautorem realizowanych przez Stowarzyszenie interwencji, m.in. mobilnych donic miejskich oraz przenośnej przestrzeni publicznej Piazza Gumoleum.
ASP Katowice, Katowice, Rondo Sztuki, Design Silesia,
ZESPÓŁ III Marlena Happach i Natalia Romik
Architektka Marlena poprowadzi grupę razem z Natalią Romik – artystką i architektką specjalizującą się w realizacji obiektów tymczasowych i mobilnych, autorką m.in. napędzanego entuzjazmem obiektu RUMB – łatwej w transporcie i montażu wielofunkcyjnej platformy miejskiej. Natalia pracuje w jednej z warszawskich pracowni architektonicznej a w najbliższym czasie planuje otwarcie doktoratu w prestiżowej szkole UCL w Londynie.
ZESPÓŁ IV Marek Happach i Wojciech Tylbor Kubrakiewicz
Czwartą grupę poprowadzi Marek Happach – architekt, autor m.in. struktury pawilonu M3- odwzorowującego typowe dla osiedla Służew nad Dolinką mieszkania M3, przeniesionego w przestrzeń publiczną. Dzięki otwarciu ścian pawilonu udało się stworzyć platformę współdziałania i współtworzenia, która pozwoliła odbiorcom odkryć to miejsce na nowo.
Współprowadzącym jest Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz – artysta specjalizujący się w grafice artystycznej, który uprawia również rysunek, fotografię oraz video. Współpracując ze Stowarzyszeniem Odblokuj stworzył murale w przestrzeni publicznej. Jest także autorem plastycznej aranżacji podwórka, między blokami Muranowa, gdzie na pustym betonowym polu zaproponował namalowanie modułowej trasy do wyścigów w kapsle (Grand Tour de Muranów) wyznaczonej na trasie osiedla.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry