Mediolan 2012. Co ciekawego?

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2012-03-01 10:26   Bookmark and Share

Już w kwietniu zaczyna się prestiżowy Tydzień Designu w Mediolanie, prezentujący najnowsze tendencje światowego wzornictwa, idealnie łącząc sztukę użytkową, design i modę. Projektanci, studenci, pasjonaci, producenci „podbijają” całe miasto, anektując galerie, kluby, hotele. Przez tydzień Mediolan łączy w sobie wiele elementów prawdziwego międzynarodowego święta designu: targi, interdyscyplinarne wystawy, pokazy filmowe, spotkania z artystami, wykłady, konferencje oraz nieformalne imprezy. Mediolan to wyrocznia trendów, bo właśnie tutaj odbywają się światowe premiery. Jest to niepowtarzalna okazja na zapoznanie się z nowymi wzorami na nadchodzący rok, przetestowanie produktów, a także rozmowy z twórcami - najlepszymi projektantami ze świata.

Różnorodność corocznej imprezy w Mediolanie odzwierciedla niejednolity obraz współczesnego designu. Od profesjonalnych targów i negocjacji handlowych aż po studenckie koncepty - każdy znajdzie coś dla siebie. Niezwykle ciekawym miejscem, które z roku na rok podwaja ilość wystawców i gości jest Ventura Lambrate. To właśnie tutaj swoją premierę będzie miała kolekcja „Artetura” Design Centrum Kielce, przygotowana wraz z marką Cersanit.

W 2009 międzynarodowy świat designu był już przesycony standardem, który corocznie oferował Mediolan. Pojawiła się potrzeba stworzenia czegoś nowego, świeżego. Firma Organisation in Design chciała pokazać nową mediolańską przestrzeń w ramach tygodnia designu, która skupiłaby się bardziej na eksperymentach, potrzebie kreatywności i koncepcie.
Latem 2009 roku, Margriet i Margo z Organisation in Design poznały Mariano Pichlera, architekta i kolekcjonera sztuki, który przez ostatnie lata pracował nad rozwojem włoskiej przestrzeni Lambrate. Cała ekipa szybko doszła do wniosku, iż rejon, ze swymi pięknymi galeriami, opuszczonymi fabrykami jest dokładnie tym, czego szukali, aby pokazać design w Mediolanie w całkiem nowej odsłonie. Wystawy w ramach Ventura Lambrate miały swoją premierę w 2010 roku i od razu okazały się wielkim sukcesem. W kolejnej edycji podwoiła się ilość gości i wystawców potwierdzając, iż przeczucie organizatora okazało się słuszne - Mediolan potrzebował nowych talentów. Kolejny raz, już 17 kwietnia, zobaczymy współczesne wzornictwo, które stawia na koncept i oryginalność.

Wśród ciekawych zapowiadanych produktów zobaczymy między innymi:


Kettal zaprezentuje najnowszą kolekcję zaprojektowaną przez Patricie Urquiolę. www.kettal.es
Fabio Novembre: Murana dla Venini via www.designboom.com
Stack projektu Nathana Yonga via www.designboom.com
Stack Stoves Adriano Design wyprodukowane przez castellamonte. Via www.designboom.com
Artetura Design Centrum Kielce.

“Artetura” to projekt grupy wzorniczej Design Centrum Kielce. Projekt jest wynikiem współpracy pomiędzy DCK a firmą Cersanit, producentem płytek i ceramiki sanitarnej. Celem działania jest stworzenie nowego produktu wykorzystując istniejącą produkcję płytki ceramicznej. Jest to nadanie nowego przeznaczenia płaskim elementom używając ich w postaci materiału konstrukcyjnego do formowania obiektów 3D. Szkliwione i pocięte ‘water-jetem’ płyty ceramiczne dają optymalne możliwości do zbudowania dużych, wolnostojących obiektów geometrycznych oraz małych tac i talerzy stołowych.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry