Pomysł na eko dom pływający.

Kategoria: Architektura, Dodano: 2012-02-07 11:01   Bookmark and Share

Monika Wierzba absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przesłała nam projekt, który przedstawiła w ramach swojej pracy dyplomowej.

"Eko dom pływający" jest projektem modułowego budynku zrównoważonego pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym, który byłby odpowiedzią na współczesne problemy z zanieczyszczeniem środowiska, niewykorzystanym potencjałem biosfery oraz zmianą trendów w mieszkalnictwie.

Projekt nie określa precyzyjnie, jaki będzie rozmiar budynku i jak dokładnie będzie on wyglądał. Podstawowym modułem jest element o wielkości zbliżonej do kontenera transportowego - czyli 2500 x 5000 x 2800 mm. Odpowiedni dobór wymiarów pozwala na bardzo prosty, szybki i tani transport budynku, zarówno drogą lądową jak i wodną, bez potrzeby specjalnego dostosowywania pojazdów do przewozu dużych obiektów. Dom może być elastycznie modyfikowany w zależności od potrzeb jego użytkowników i ich ilości. Dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji szkieletowej wykonanej z lekkiej stali opartej na betonie hydrotechnicznym, dom może być modyfikowany w dowolnym momencie, a jego wnętrze jest bardzo proste w aranżacji.

Woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie jest powtórnie wykorzystywana. Budynek jest wyposażony w instalację pozwalającą na pozyskiwanie deszczówki oraz w system filtrów biologicznych (hydrofitowych lub helotypowych) pobierających wodę bezpośrednio ze zbiorników wodnych, na których dom pływa.

Budynek może cumować samotnie, ale może także stać się częścią większych pływających osiedli mieszkaniowych.architektura, Monika Wierzba, eko dom pływający,
architektura, Monika Wierzba, eko dom pływający,
architektura, Monika Wierzba, eko dom pływający,
architektura, Monika Wierzba, eko dom pływający,
architektura, Monika Wierzba, eko dom pływający,
architektura, Monika Wierzba, eko dom pływający,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry