Jaki jest norweski design?

Kategoria: Design, Dodano: 2011-10-10 15:24   Bookmark and Share

Kolejny raz, norweski design pokazał swoje minimalistyczne, oszczędne, ale bardzo ciepłe oblicze na wystawie 100% Norway, zaprezentowanej w trakcie festiwalu designu w Londynie. Jak co roku, wystawa była zbiorem zarówno znanych już marek, jak i najlepszych wschodzących gwiazd branży wyposażenia wnętrz z dalekiej północy. Zobaczyliśmy najnowsze kolekcje mebli, oświetlenia i ceramiki na najwyższym poziomie wzorniczym.

Swój świetny debiut w Wielkiej Brytanii miały Caroline Olsson, Vibeke Skar i Ida Noemi Vidal. Duet projektowy Gridy, stworzony przez Larsa Olava Dybdala i Wilhelma Griega Teisnera zaskoczył sprytnym, przywołującym wspomnienie z dzieciństwa, systemem oświetlenia. Naprawdę genialne! Bardzo podobały się również projekty marek: Figgjo, Nora of Norway, Northern Lighting, Spinnaker, Tonning oraz Wik & Walsøe. Wśród designerów pokazujących swoje prototypy zaprezentowali się: Caroline Olsson, Gridy, Ida Noemi Vidal, Magnus Pettersen, Martin Solem, Petter Skogstad oraz Vibeke Skar.

Wspólnym mianownikiem wszystkich prezentowanych obiektów była nowoczesność, która w przypadku każdego designera przybrała inną twarz. Raz jest to niesamowity minimalizm formy - tutaj popisał się świetny Gridy - a innym razem koloru. Nawet ceramika, w swym bardzo tradycyjnym wydaniu, czerpiąca inspirację z norweskiego krajobrazu i świata zwierząt, nie stała się folklorem, ale stonowaną dekoracją w skandynawskim klimacie. Wszystkie produkty były funkcjonalne i dopracowane w najmniejszym detalu - jak przystało na designerów norweskich, prawdziwa rewelacja pomysłu i trwałości.


100% Norway, Londyn, Norwegia,
Kolorowe krzesła Ola Windsor Alfa Sture powstały dla marki Tonning.
100% Norway, Londyn, Norwegia,
Seria Alv & Alveskog projektu Wik & Walsøe.
100% Norway, Londyn, Norwegia,
Rewelacyjne biurko Mind the Gap projektu Idy Noemi to prosta forma stołu z małymi szufladkami. Każdy ruch wykonywany przy pracy został przewidziany przez designerkę - tak powstały małe, funkcjonalne szufladki i wieszaki.
100% Norway, Londyn, Norwegia,
Lampy Evergreen zaprojektowane przez Vibeke Skar & Jens Praet dla Northern Lighting.
Ceramika Hval marki Figgjo - projekt Olava Joa.
Daddy Longlegs bar  - projekt Martin Solem
100% Norway, Londyn, Norwegia,
Krzesła Mint Mint Pettera Skogstada.
100% Norway, Londyn, Norwegia,
Projekt Alex Hellum dla Nora of Norway.
Caroline Olsson na 100% Norway stworzyła stół Bambi.
Prześmieszna, ale bardzo funkcjonalna lampa Spiff zaprojektowana przez studio Gridy.
Lampa Magnusa Pettersena.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry