Ilustracja sprzed pół wieku.

Kategoria: Trendy, Dodano: 2011-09-19 12:31   Bookmark and Share

"Nowy Jork" to przewodnik po mieście stworzony w 1968 roku przez Zdenka Mahlera i Vladimíra Fukę. Wydanie polskie książki jest wynikiem koprodukcji Wydawnictwa Bona i czeskiego Wydawnictwa Albatros, które doprowadziło do jej powstania po 40 latach. Choć była gotowa do druku już w 1968 roku, to jednak nielegalna emigracja współautora Vladimíra Fuki do Stanów Zjednoczonych wstrzymała proces wydawniczy. W związku z tym z całego planowanego nakładu ostała się tylko makieta, którą po niemal pół wieku odnalazł na strychu wnuk Mahlera.

Największą zaletą książki jest połączenie niesamowitych ilustracji z poetyckim, metaforycznym tekstem – obydwaj autorzy opanowali sztukę artystycznego skrótu do perfekcji. Jest to hymn na cześć miasta, które fascynuje i jednoczy ludzi z całego świata.

Vladimír Fuka (1926 – 1977 r.) był czeskim artystą, którego sława osiągnęła międzynarodowy zasięg. Zajmował się ilustracją, grafiką, malarstwem, rzeźbą, a także tworzył nowatorskie książki dla młodszych i starszych czytelników. Kiedy okazało się, że jest ciężko chory, zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych, w 1973 roku przyjął amerykańskie obywatelstwo. Jest laureatem licznych nagród w zakresie przemysłu książki.

Zdenĕk Mahler (1928 r.) autor, dramaturg i dziennikarz,pochodzący z przemysłowej dzielnicy Pragi. Pracował w czeskim radio, ministerstwie kultury, współtworzył filmy z Milošem Formanem (m.in. Amadeusz i Duchy Goi). Pisał książki dla dorosłych i dla dzieci, scenariusze filmowe i telewizyjne.


Vladimir Fuka, Zdenek Mahler, Nowy Jork,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry