Design w kontenerach

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2009-07-29 17:51   Bookmark and Share

Gdynia Design Days jest zdecydowanie jednym z najlepszych pomysłów promujących polski design. Brawa dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Miasta Gdyni za odwagę i determinację w tej prawdziwie słusznej sprawie.

Wspieranie polskiego wzornictwa na skalę całego naszego kraju można śmiało traktować w kategoriach pozytywistycznej pracy u podstaw. Właśnie Gdynia Design Days jako pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce pozwala nam opalonym turystom jak i tym jadącym specjalnie w tym celu do Gdyni "zbliżyć się" do projektanta i zobaczyć jego pracę, efekt zespolenia pomysłu i technologii w produkt codziennego użytku. Głównym celem Gdynia Design Days jest upowszechnianie nowoczesnego i kreatywnego projektowania otaczającej nas rzeczywistości, a przed wszystkim odejście od definicji designu jako sztuki tworzenia niedostępnych i drogich przedmiotów

Drugim istotnym elementem tego typu przedsięwzięć jest stworzenie platformy porozumienia między projektantem a producentem zgodnie z zasadą "Wszystko jest zaprojektowane". Właśnie dlatego architekci, projektanci wnętrz, młodzi designerzy, studenci wzornictwa przemysłowego otrzymują szansę spotkania z przedstawicielami świata biznesu. Idea produktu i artystycznego dzieła ma szansę zderzyć się z wymagającym marketingiem, ograniczeniami procesu technologicznego, a przede wszystkim z warunkiem użyteczności.

„Design w Kontenerach” było zdecydowanie centrum wydarzeń w ramach Gdynia Design Days 2009 . "Design w Przestrzeni Miasta" czyli wystawa poświęcona energii odnawialnej nie była już tak widoczna, choć totemy postawione w centralnych punktach Gdyni, symbolizujące 5 nowych źródeł energii zmuszały zabieganych turystów do zadumy nad problemem.

Tegoroczne Gdynia Design Days zdecydowanie pokazało, iż inicjatywa się rozwija, sponsorzy chcą się pokazać, a i ludzie już nie są przypadkowi. Fenomenalnej atmosferze sprzyjały wszelakie imprezy towarzyszące zwłaszcza warsztaty dla dzieci i wystawy. Wieczorami w samym centrum Placu Grunwaldzkiego spotykali się specjaliści i miłośnicy designu. Wykłady, prezentacje i dyskusje prowadzili znani projektanci oraz wykładowcy.

Nieprzypadkowo idea udostępnienia dobrego wzornictwa i uświadomienia jego wszechobecności w naszym życiu codziennym została ciepło przyjęta właśnie w rozwijającej się i nowatorskiej Gdyni. Perełka modernistycznej architektury świetnie komponuje się z instalacjami i wystawami światowego designu, tworząc jednocześnie niespotykaną na skalę całego kraju, spójną i artystyczną strategię promocyjną miasta.

Z Gdynia Design Days wracamy bardzo zadowoleni Na szafkach stoją pieski grupy Lapolka, a przy łóżkach białe Alieny Kafti Design. Oficjalnie Palapa wpisała się w nurt upowszechniania polskiego designu.


Gdynia Design Days,
Gdynia Design Days,
Gdynia Design Days,
Gdynia Design Days,
Gdynia Design Days,
Gdynia Design Days,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry