Polska sztuka ulicy. Gdzie jest wandalizm?

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2011-03-21 09:09   Bookmark and Share

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa w Łodzi i Fundacja Vlepvnet zapraszają na jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie street artu w tym roku. 17 marca rozpoczęła się akcja „Skrzyżowania niepodporządkowane“ – cykl dyskusji, wystaw i artystycznych działań na żywo, podczas których prezentuje się polska sztuka ulicy.

Najbardziej znanymi artystami, którzy przyjadą do Łodzi, będą zapewne: Krzysztof Sidorek (połowa duetu Twożywo) i Zbiok, Dwaesha (autor hasła „rzuć wszystko i chodź się całować“), Darek Paczkowski z 3Fali (autor ulicznej kampanii „Nigdy więcej nazizmu na allegro“). Wspólnie z nimi zaprezentują się najoryginalniejsi przedstawiciele urban artu w Polsce: Ixi Color, Typoets, NeSpoon, Sepe czy doskonale znani łodzianom Gregor Gonsior (murale) i Chro (graffiti).

Street Art, Urban Art, Postgraffiti to pojęcia już znane na artystycznej scenie Świata, Europy i Polski. Tate Modern prezentowała twórczość światowych street artowców jak: Blu, Os Gemeos czy JR. W Polsce artystów ulicy zapraszały tak prestiżowe instytucje jak: BWA we Wrocławiu czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

Złożoność street artu wymaga komentarza, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Dlatego organizatorzy zapraszają na pięć paneli dyskusyjnych, które poruszą następujące wątki: wandalizm czy dekoracja, komercja a street art, porządek vs chaos (projekt vs spotnan), street art na zamówienie publiczne a street art autorski, społeczne zaangażowanie artysty a angażowanie do sztuki lokalnych społeczności.

Spotkaniom będą towarzyszyły wystawy fotografii dokumentujące działania zaproszonych gości, a dodatkowo każdy z nich dokona artystycznej interwencji w przestrzeni Owoców i Warzyw co w rezultacie wykreuje swego rodzaju stałą ekspozycję polskiej sztuki ulicy we wnętrzu klubokawiarni.

Całość cyklu zostanie zakończona malowaniem muralu na ścianie szczytowej kamienicy przy Traugutta 9, który ma być podkreśleniem różnic i podobieństw podejścia artystów ulicznych.

Skrzyżowania niepodporządkowane:

31 marca – Społeczne zaangażowanie artysty a zaangażowanie w sztukę lokalnych społeczności. Artyści: Krzysztof Sidorek (Twożywo) i Darek Paczkowski (3Fala) godz. 18:00 | Owoce I Warzywa | Łódź, Traugutta 9 wystawa fotografii od 31 do 20 kwietnia

21 kwietnia – komercja a street art. Artyści: Sławek Zbiok Czajkowski i Ixi Color godz. 18:00 | Owoce I Warzywa | Łódź, Traugutta 9 wystawa fotografii od 21 kwietnia do 11 maja.

12 maja – Porządek vs chaos. Artyści: Typoets i Gregor Gonsior godz. 18:00 | Owoce I Warzywa | Łódź, Traugutta 9 wystawa fotografii od 11 maja do 1 czerwca.

2czerwca – Street art na zamówienie publiczne a street art autorski. Artyści: Sepe i Dwaesha godz. 18:00 | Owoce I Warzywa | Łódź, Traugutta 9 wystawa fotografii od 2 czerwca do 15 czerwca
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry