Dobra fotografia w Zabrzu.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2011-02-28 10:00   Bookmark and Share

Muzeum Górnictwa Węglowego oraz znajdująca się na jego terenie galeria "Zmiękczalnia" kolejny raz odkrywają pokłady dobrej sztuki użytkowej.

Polecamy wernisaż wystawy prac Tomasza Tomaszewskiego "Hades". Jest to fragment projektu fotograficznego "Cześć Pracy" - obszernego eseju fotograficznego, który ukazał się w październikowym wydaniu magazynu National Geographic Pl, a jego część została nagrodzona jeszcze w 2009 roku pierwszą nagrodą w konkursie Social Documentary w USA.

Absolutnie niezwykłe obrazy, nasycone kolorem i pełne życia wpiszą się idealnie w przestrzeń dawnej kopalni, której początki sięgają roku 1791. Miejsce magiczne i wyjątkowe pod każdym względem stanie się tłem dla fotografii, które pokazują Śląsk w całej gamie – etos pracy miesza się tu z urokliwą codziennością, tak inną od standardowych wyobrażeń na temat tego regionu. Zobaczymy wizerunek Ślązaków, ludzi niezwykłych, pracowitych i serdecznych, z wyjątkowym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Tomasz Tomaszewski. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Wernisaż wystawy - 18 marca 2011 r. o godz. 18.00. Gościem specjalnym będzie Tomasz Tomaszewski.


Tomasz Tomaszewski, Zmiękczalnia,
Tomasz Tomaszewski, Zmiękczalnia,
Tomasz Tomaszewski, Zmiękczalnia,
Tomasz Tomaszewski, Zmiękczalnia,
Tomasz Tomaszewski, Zmiękczalnia,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry