Urodzinowe wystawy Zamku jeszcze do marca.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2011-02-18 12:52   Bookmark and Share

Do wspólnego świętowania szóstych już urodzin Zamek zaprosił liczne grono swoich przyjaciół. Przy okazji odwiedzin Wzgórza Zamkowego można było zobaczyć aż 7 wystaw, wiele z nich pozostanie w Cieszynie aż do marca. Zapraszamy!

Jedną z ciekawszych propozycji w trakcie obchodów urodzin była wystawa „Najlepsze projekty dyplomowe” organizowane wspólnie z kwartalnikiem 2+3D, po raz pierwszy w wydaniu polsko-czesko-słowackim. Swoją premierę na południu Polski miały również wystawy prezentowane wcześniej w Pradze: Faces of Polish Design oraz Tokio: The Spirit of Poland. Podziwiano efekty nietypowych warsztatów prowadzonych przez Zosię Sobczyńską z przedszkolakami 6 cieszyńskich przedszkoli: „Uwolnij fantazję z Aarnio z Zamku”. W całym Zamku rozprzestrzeniły się obiekty z wystawy „Gwiezdny Pył” pokazujące doskonałe wzornictwo przedmiotów codziennego użytku takich jak np.: kosz na śmieci, narzędzia, czy suszarka do rąk. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Zapomniane spotkanie polskiej awangardy”, której towarzyszył wykład dr Ewy Sataleckiej, zorganizowane w Książnicy Cieszyńskiej.

Tradycyjnie urodziny Zamku zachęcają do rozmów na temat kondycji polskiego projektowania, możliwości rozwoju, ale i barier, na jakie napotykają zarówno projektanci, jak i wdrażające projekty firmy. Do dyskusji zaproszono cenionych ekspertów, w tym: Aleksandra Grotsa (Monachium), Czesławę Frejlich (ASP Kraków, Magazyn 2+3D), Weronikę Rochacką (Design Council). Swoimi doświadczeniami dzielili się młodzi projektanci i promotorzy designu: Kasia Jeżowska, Marta Niemywska i Wojtek Sokołowski.

Do Cieszyna przyjechali także m.in. Małgorzata Szczepańska - redaktor naczelna Elle Decoration, Agnieszka Obszańska z radiowej Trójki oraz Zbigniew Machej – dyrektor Funduszu Wyszehradzkiego. Przyznawane corocznie Odznaki Przyjaciela Zamku w tym roku otrzymali: Bogdan Ficek, Zuzanna Skalska, Zofia Sobczyńska, Anna Dudzińska i Teodor Ziętek

Urodziny świętowano pod patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Gospodarki. Realizacja ambitnego pomysłu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu projektu „Design Silesia”. Pomysł i w znacznym stopniu realizację kosmicznych urodzin zawdzięczamy śląskiej grupie projektowej Wzorro (Kasia Pełka, Natalia Jakóbiec, Marcin Krater) oraz Matyldzie Sałajewskiej.

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.przemekszuba.pl
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości., Zamek Cieszyn,
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości., Zamek Cieszyn,
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości., Zamek Cieszyn,
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości., Zamek Cieszyn,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry