Design tani czy drogi?

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2011-01-11 14:26   Bookmark and Share

Czy dobry design oznacza ekskluzywny produkt w cenie przekraczającej nasze możliwości finansowe? Wystawa o wiele mówiącym tytule „Wzornictwo za 4 złote. 1 euro design” w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego jest początkiem dyskusji właśnie na ten drażniący nas wszystkich temat.

Organizatorzy postawili tezę, że design wcale nie musi być drogi i nieosiągalny, a dobrze zaprojektowany przedmiot może być dostępny dla wszystkich. Chcą udowodnić, że nie tylko krótkie serie produkcyjne i manufaktura, lecz także rynek masowy mają w swojej ofercie dobrze zaprojektowane, wysokiej jakości produkty, dostępne na wyciągnięcie ręki.

Kto jednak decyduje co jest dobre? Do udziału w wyborze produktów zaproszono więc profesjonalistów z branży, reprezentujących odmienne poglądy i skupiających się na innych aspektach designu.

Teoretyczne podejście przedstawił Daniel Zieliński z Pracowni Projektowania Produktu, katedry Projektowania Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Anna Maga z Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego, Muzeum Narodowe w Warszawie. Z perspektywy rynku na design patrzyła Anna Krysiak, Dyrektor Centrali Zakupów, Leroy Merlin. Media reprezentowała Anna Sowa, kierownik produkcji telewizji Domo TV. Wśród projektantów uczestniczących w wyborze produktów znaleźli się Tomasz Rudkiewicz, projektant wzornictwa przemysłowego, Designer Roku 2007 oraz Maja Palczewska, projektantka mebli. Nie mogło też zabraknąć spojrzenia trend setera, w tym wypadku byli to Agata Solon, architekt krajobrazu i Marcin Fedisz, producent filmów reklamowych i teledysków, organizator i producent multimedialnych projektów wystawienniczych w dziedzinie designu, mody i fotografii.

Założenia były bardzo proste – wybrany produkt, zakwalifikowany do jednego z ośmiu działów, miał być dobrze zaprojektowany, ogólnodostępny i najtańszy w swojej grupie.

Scenografię wystawy stworzyli Marta i Lech Rowińscy ze studia Beton.

Wystawa „Wzornictwo za 4 złote. 1 Euro Design”
27 stycznia - 31 marca 2011

Sala im. Wandy Telakowskiej, Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

WSTĘP WOLNYTablet Bamboo Pen, Wacom, proj. Zespół projektowy Wacom
Rower miejski Jantar S 2010, Kross, proj. Dział Nowego Produktu i Technologii Kross
IWP,
Lampa rowerowa LED - B’Twin V i00, B'Twin group, proj. Maxence Couthier
Drewniany pędzel do golenia z naturalnym włosiem ATO024, Zenner-Poland Sp. z o.o.
IWP,
gazetnik MILANO, Koziol, proj, Claudia Diehl
Otwieracz do wina PLAY, Duka, proj. Karin Steen
Torba na laptop, BOOGIE, proj. Katarzyna Pokszan

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry