Design stojący wolno.

Kategoria: Design, Dodano: 2010-12-09 11:02   Bookmark and Share

Łączą w sobie funkcję umywalki i mebla, przykuwają wzrok niecodziennymi rozwiązaniami i kolekcjonują nagrody na prestiżowych konkursach. Jednak zanim powstaną, stanowią dla projektanta nie lada wyzwanie.

Ten, dość szczególny, rodzaj umywalek od samego początku zajmuje specjalne miejsce w ofercie firmy Marmorin. Jedna z nich – REA – przebojem wtargnęła na polski rynek jako pierwsza wolno stojąca umywalka rodzimej produkcji. Inspirowany formami koła i kwadratu model został stworzony głównie z myślą o niedużych łazienkach. Niewielka w obrysie bryła doskonale prezentuje się w pomieszczeniach o mniejszych gabarytach. Na większych przestrzeniach ciekawy efekt daje ustawienie kilku umywalek - jednej przy drugiej- co daje wrażenie „zafalowania” w linii styku z podłogą. Ta pionierska w historii Marmorinu bryła wyszła spod ręki współpracującego z firmą projektanta – Piotra Wełniaka. Model spotkał się z ciepłym przyjęciem, a w plebiscycie magazynu Łazienka okrzyknięto go Produktem Roku 2010.

Następczyni modelu REA – Erato – odznacza się już dużo bardziej dynamiczną i „niespokojną” bryłą. Propozycja przygotowana przez wewnętrzny dział projektowy – Marmorin Studio Design – to efekt inspiracji przenikaniem form i pragnienia ich ciągłego powielania. Odbiciem tego są widoczne w bryle subtelne łuki, dające złudzenie fali. Erato natychmiast staje się centralnym punktem każdego wnętrza.

Jako, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” na tym bynajmniej nie zakończyły się „designerskie poszukiwania” Marmorinu. Szaleństwo formy sięgnęło zenitu podczas prac nad najnowszą propozycją firmy – modelem Sirona (proj. Piotr Wełniak i Anita Chudecka). Ażurowa bryła zaskakująca swoją lekkością i swobodą, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne podczas poznańskich targów moodFORM. Wystawiana na konkursowej ekspozycji otrzymała prestiżowy logotyp: Top Design Award 2010, podobnie jak jej „poprzedniczka” – Erato.

Jak to się robi?

Zanim powstanie umywalka stojąca wolno, muszą spotkać się: doświadczenie, wiedza oraz innowacyjny pomysł, które pozwolą zamienić wizję projektanta w ładny i użyteczny przedmiot codziennego użytku.

Z tematem stojących wolno umywalek wiąże się mocno „designerski” rozdział w historii Marmorinu. „To specyficzne połączenie mebla i umywalki, które ma urzekać nie tylko funkcją, ale i formą. Będące „podmiotem samym w sobie” umywalki wolno stojące nie mogą posiłkować się wymyślnymi blatami, bądź meblami, na których zwykle są montowane tradycyjne umywalki.” – mówi Milena Kołodziejczyk, dyrektor operacyjny w firmie.

Dużym ułatwieniem dla projektantów i wykonawców umywalek wolno stojących jest plastyczność materiału, z jakiego modele zostaną wykonane. Tu doskonale sprawdzają się tworzywa nowej generacji - tzw. materiały kompozytowe – posiadające niemal nieograniczone możliwości „plastyczne” i kolorystyczne. Dodatkową zaletą tego typu tworzyw jest ich duża trwałość i niemal pozbawiona porów powierzchnia, dzięki czemu zaliczane są do ultra higienicznych. Stosowane w Marmorinie: lany marmur oraz technologia Solid Surface należą właśnie do rodziny kompozytów.

Ważne aby przygotowane modele były miłe nie tylko dla oka, ale i w dotyku. Tu kolejny punkt dla kompozytów, które są gładkie i przyjemnie ciepłe w dotyku.

Estetyka, dobre wykonanie i miły „efekt końcowy” są ważne. Nie zapominajmy jednak o walorach użytkowych. Praca nad tego typu konstrukcjami stanowi podwójne wyzwanie w zakresie projektowania oraz wykonawstwa modeli. Głównym wymogiem jest umiejętne połączenie praktycznej funkcji z artystycznym wzornictwem. Część użytkowa produktu musi „zgrać się” z dekoracyjną obudową tak, aby całość spełniała jak najlepiej swoje przeznaczenie.

Dominika Fedyk - Wolanin


REA - Marmorin.
Erato - Marmorin.
Sirona - Marmorin.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry