Nowocześnie w Sulistrowicach.

Kategoria: Architektura, Dodano: 2010-12-01 16:49   Bookmark and Share

Wrocławska pracownia +48 dowodzona przez tandem Szymon Brzezowski, Juliusz Erdman zaprezentowała projekt warty specjalnej uwagi. Zrealizowany w tym roku Dom w Sulistrowicach w województwie Dolnośląskim cieszy oko genialnym połączeniem tradycji regionu z nowoczesną architekturą.

Dom jest efektem udanej współpracy bardzo świadomego inwestora z Holandii i projektantów, nie tylko zaangażowanych, ale również z pewnym żalem patrzących na marnowane możliwości architektonicznych w swoim bezpośrednim otoczeniu. Niestety pochodzenie inwestora ma w tym wypadku ogromne znaczenie!

Niezwykle ważnym dla przebiegu prac nad całym projektem, był czynnik topograficzny. Działka położona jest na rozległym stoku, nieco powyżej wsi, zwróconym ku malowniczym, zalesionym zboczom Ślęży - jednej z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Leżące u jej podnóża miejscowości są weekendowymi kurortami dla mieszkańców pobliskiego Wrocławia, z których wielu buduje w okolicy domy letniskowe, bądź też przeprowadza się na stałe.

Architektom zależało na spojeniu architektury z otaczającym krajobrazem. W prostej bryle wprowadzili otwory okienne, skupiając się głównie na walorach użytkowych i estetycznych, wynikających z kontaktu z przyrodą. Wysoki, doświetlony pasmowym świetlikiem hol dosłownie rozcina budynek na część dzienną oraz prywatną i gospodarczą. Życzeniem inwestora było uzyskanie przestrzeni otwartych i jasnych. Niestety plan miejscowy pozostawiał niewielką swobodę w zakresie geometrii i materiałów wykończenia dachu. Gont okazał się idealnym wyjściem z sytuacji.

Studio architektoniczne +48 w projekcie w Sulistrowicach pokazało pomysł, który nadał miejscu wyraz i tożsamość. Odwołując się do miejscowej tradycji, do lokalnego katalogu form i materiałów, wreszcie do porządnego rzemiosła budowlanego stworzyli świetny przykład budynku nowoczesnego, a jednocześnie wpisującego się w swoje otoczenie.

Dom w Sulistrowicach jest alternatywą dla pseudo historycznych budynków powstających obecnie w Polsce. Jak podkreślają autorzy - w dobie 'macdonaldyzacji' budownictwa w wyniku stosowania rozwiązań katalogowych ogranicza się kreatywność projektantów oraz wykonawców. Budynek ma przypominać, że żyjemy „tu i teraz”.

Autorzy: SZYMON BRZEZOWSKI, JULIUSZ ERDMAN, PAWEŁ KARPA, BARBARA KLUZ, JOANNA NOSAL.


Dom w Sulistrowicach, +48,
Dom w Sulistrowicach, +48,
Dom w Sulistrowicach, +48,
Dom w Sulistrowicach, +48,
Dom w Sulistrowicach, +48,
Dom w Sulistrowicach, +48,
Dom w Sulistrowicach, +48,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry