Sztuka ilustracji.

Kategoria: Design, Dodano: 2010-11-25 10:56   Bookmark and Share

Już 2 grudnia w klubokawiarni Owoce i Warzywa kolejne, warte wyprawy do Łodzi, wydarzenie związane z designem. Tym razem - "Editorial" wernisaż wystawy prac Bartosza Kosowskiego, zaliczanego do grona 200 najlepszych ilustratorów na świecie.

Wystawa prezentuje prace publikowane w latach 2008-2010 na łamach polskiej prasy. Obejmuje rysunki autonomiczne, jak również ilustracje do artykułów o tematyce społecznej. Bartosz Kosowski jest ilustratorem freelancerem, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się ilustracją, grafiką warsztatową oraz komiksem. Współpracuje z Gazetą Wyborczą, gdzie między innymi ilustrował artykuły w Dużym Formacie i Wysokich Obcasach, dla których zaprojektował również dwie okładki. Na swoim koncie ma także współpracę z Przekrojem, Machiną i Newsweekiem. Jego prace brały udział w wystawach w Polsce, Włoszech, Grecji i Holandii.

Oto, co piszą o wystawie jej organizatorzy.

Sztuka ilustracji to od lat uznana dziedzina twórczości na świecie. W Polsce dopiero zdobywa uznanie.

W Stanach Zjednoczonych ilustracja prasowa zajmuje bardzo ważne miejsce od dawna. Wystarczy przytoczyć legendarny magazyn The New Yorker wydawany od 1925 roku, którego okładki i artykuły niezmiennie zdobią ilustracje. Taka forma wzbogacenia słowa pisanego o obraz doskonale wpisuje się w wizję tego magazynu – krytycznego, dla wymagającego odbiorcy, z dużą dozą subiektywnych komentarzy, autorskich esejów, satyry. Większa swoboda przedstawiania i brak nachalnej dosłowności to w tym przypadku najczęściej wymieniane przewagi ilustracji nad fotografią prasową.

W Polsce do niedawna obecność ilustracji w prasie ograniczała się zwykle do ilustracji autonomicznych, zwłaszcza o charakterze satyrycznym. Obserwując jednak ostatnie edycje polskich wydawnictw, można zauważyć zmieniający się trend na korzyść ilustracji. W tytułach takich jak Przekrój czy Wysokie Obcasy ilustracje coraz częściej zarówno trafiają na okładki, jak i zdobią treść artykułów.

Bartosz Kosowski tworzy ilustracje w głównej mierze w tradycyjny sposób. Odręczne rysunki dopiero w końcowej fazie trafiają do komputerowej obróbki, gdzie nakładane są kolory i komponowane poszczególne elementy obrazu. Proces powstawania ilustracji będzie można prześledzić na wystawie, gdzie, oprócz ich ostatecznych wersji, pokazane zostaną także szkice.

Być może dzięki takim wydarzeniom, jak wystawa Bartosza Kosowskiego, doczekamy się w niedługim czasie wzrostu zainteresowania polską ilustracją prasową, a nawet dużych imprez branżowych tj. międzynarodowy festiwal Illustrative w Berlinie. Ideałem byłoby powołanie w Polsce organizacji zrzeszających ilustratorów takich jak amerykańskie Society of Illustrators czy brytyjskie Association of Ilustrators. Miejmy nadzieję, że jest to jest wyłącznie kwestią czasu.

Michał Sobolewski

Bartosz Kosowski dla Przekroju
Bartosz Kosowski dla Wysokich Obcasów
Bartosz Kosowski dla Machiny

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry