Najlepszy budynek na świecie wybrany!

Kategoria: Architektura, Dodano: 2010-11-09 11:35   Bookmark and Share

1300 uczestników, 236 prezentacji, interaktywne seminarium, 60 partnerów medialnych, wystawy, konkursy, spotkania, pokazy oraz wiele innych niezwykłych wydarzeń na 3 dni zamieniło Barcelonę w światowe epicentrum branży architektonicznej pod szyldem World Architecture Festival Awards (WAF Awards) 2010.

Prezentacja najlepszych projektów odbyła się w katalońskiej stolicy podczas specjalnej ceremonii wręczenia nagród World Architecture Festival. Nagrody WAF, choć organizowane dopiero po raz trzeci, stały się już jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie, przyznawanym przez międzynarodową społeczność branży architektonicznej w ramach Światowego Festiwalu Architektury. Przez kilka dni, ponad 1500 osób, wybitnych architektów i ekspertów z branży ocenia prace walczące o tytuł "World Building of the Year". Poza nagrodą główną przyznawane są również wyróżnienia w 18 innych kategoriach.

Najlepszym projektem roku okazał się MAXXI, National Museum of XXI Century Arts we Włoszech, stworzony przez firmę Zaha Hadid Architects. Jest to drugie tak ważne wyróżnienie dla projektantów dowodzonych przez Zahę Hadid. Poprzednio MAXXI otrzymał nagrodę Stirlinga, przyznawaną przez brytyjskie środowisko architektoniczne.

Trzecia edycja festiwalu zaskoczyła organizatorów przede wszystkim pod względem zasięgu geograficznego oraz jakości uczestniczących projektów. W żadnym innym konkursie nie bierze udziału tak wiele prac pochodzących z „nowych gospodarek” państw rozwijających się, zlecanych architektom lokalnym jak i międzynarodowym pracowniom.

Warto również zauważyć, iż w trakcie WAF, w odróżnieniu od innych podobnych mu festiwali, prace uczestniczące w konkursie prezentowane są na żywo głównemu jury oraz publiczności. Ta forma wyboru sprawia, iż barceloński konkurs stał się niezwykle emocjonującym i fascynującym wydarzeniem.


World Architecture Festival, WAF,
World Architecture Festival, WAF,
World Architecture Festival, WAF,
World Architecture Festival, WAF,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry