Ronan i Erwan Bouroullec

Kategoria: Ludzie, Dodano: 2010-11-04 12:26   Bookmark and Share

Bracia Ronan i Erwan Bouroullec. Oprócz nazwiska, wyglądu fizycznego oraz wspólnej firmy różni ich wszystko to, co wpływa na proces projektowania - osobowość, postrzeganie świata oraz wrażliwość. W myśl zasady przeciwieństwa się przyciągają, tworzą idealny duet już prawie 10 lat.

W 1997 roku ich wystawa “Disintegrated Kitchen” na Salon du Meuble w Paryżu została wyłowiona spośród propozycji wielu młodych artystów przez wyrocznię światowego designu Giulio Cappellini, który zlecił im ich pierwszy projekt wzornictwa przemysłowego – “Closed Bed” oraz “Spring Chair”. Trzy lata później, Issey Miyake zaproponował współpracę w projektowaniu przestrzeni jego nowej kolekcji A-Poc w Paryżu. W 2002, kolejna wpływowa osoba z branży, Rolf Fehlbaum z firmy Vitra zachwycił się projektami braci Bouroullec, zlecając im nowy system mebli biurowych “Joyn”.

Jeżeli młodzi projektanci na samym początku swej kariery współpracują z takimi nazwiskami, może to oznaczać tylko kolejne, nieprzerwane do dziś zlecenia najlepszych marek z branży – Magis. Kvadrat, Kartell, Ligne Roset, Axor, Alessi, Issey Miyake oraz Cappellini.

Współpracując z najlepszymi, Ronan i Erwan Bouroullec nie zawiesili działalności eksperymentalnej, która zawsze była ich artystyczną wizytówką, prezentowaną w Galerii Kreo w Paryżu. Niezwykłą formą ekspresji jest dla nich również architektura – stworzyli Maison flottante, sklep Campera we francuskiej stolicy oraz hotel Campera w Berlinie.

Ich styl zmieniał się na przestrzeni lat. W początkowych projektach można było dostrzec prostotę i minimalizm, z biegiem czasu zafascynowali się naturą oraz kształtami organicznymi. Lubują się w elementach składanych, modułowych, w pełni eksponowanych tylko w grupie. Może właśnie dlatego, że są tak świetnym duetem.


Zdjęcie: Morgane Le Gall. Brick ­ 2000 dla firmy Cappellini
Zdjęcie: Paul Tahon and R & E Bouroullec. bouroullec Home furniture Vitra 2
Zdjęcie: Ronan et Erwan Bouroullec. Vegetal Chair dla firmy Vitra.
Zdjęcie: Paul Tahon and R & E Bouroullec. Vegetal Chair dla firmy Vitra.
Ronan Erwan Bouroullec ,
Ronan Erwan Bouroullec ,
Zdjęcia: Paul Tahon and R & E Bouroullec. Clouds dla firmy Kvadrat.
Zdjęcie: Cappellini. Spring Chair.
Ronan Erwan Bouroullec ,
Zdjęcia: Tahon & Bouroullec. Wystawa w Galerii Kreo. 2010
Zdjęcia: Vitra. System biurowy Join dla Vitra.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry