Jedzenie i design z Helsinek.

Kategoria: Design, Dodano: 2010-11-02 11:00   Bookmark and Share

Czy restauracja może przyrządzać swoje specjały z produktów prosto z lasu i podawać je na zwyczajnych talerzach? Czy goście tej restauracji mogą siedzieć na ściętym drzewie?

Odpowiedzi udzielili Finowie, którzy w trakcie ostatniego London Design Festival zaprezentowali projekt HEL YES! – czasową restauracje oraz wystawę, stworzoną przez kreatywną ekipę designerów oraz kuchennych wizjonerów z Helsinek Antto Melasniemi, Mia Wallenius oraz Klausa Haapaniemi.

HEL YES! to tak naprawdę wystawa najlepszego fińskiego jedzenia oraz designu w bardzo oryginalnej formie restauracji. Choć wiele z elementów powstało specjalnie na to wydarzenie to jednak część wyposażenia HEL YES! znamy z asortymentu takich fińskich marek jak Artek czy też Iittala. Oświetlenie, meble oraz uniformy kelnerów zostały zaprojektowane przez fińskich designerów Fashion EAST Heikki Salonen, Linda Bergroth oarz Harri Koskinen.

Wchodząc do HEL YES! czujemy się jak na biwaku, namioty, świece, łóżka polowe, wszystko, nawiązując do fińskiej natury jest swego rodzaju zabawą z konwencją. W środku restauracji znajdują się siedziska dla 60 gości, stworzone z drzew wyciętych w lesie niedaleko Helsinek. Ideologia kuchenna HEL YES! sprowadza się do prostoty dzikiej przyrody ale podawanej przez najlepszych fińskich szefów kuchni. W menu znajdują się kluczowe składniki północnej diety – ryby, sarny, leśne owoce, warzywa z dodatkiem ziół i szczawiu.

Projekt HEL YES! powstał jako jeden z eventów promujących Helsinki w WORLD DESIGN CAPITAL 2012.


HEL YES!,
HEL YES!,
HEL YES!,
HEL YES!,
HEL YES!,
HEL YES!,
HEL YES!,
Oświetlenie, meble oraz uniformy kelnerów zostały zaprojektowane przez fińskich designerów Fashion EAST Heikki Salonen, Linda Bergroth oarz Harri Koskinen.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry