Wiesz ile warta jest kawa?

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2010-10-20 11:43   Bookmark and Share

Podczas gdy mieszkańcy świata zachodu popijają eleganckie latte i cappuccino, rolnicy uprawiający kawę w Etiopii balansują na granicy przetrwania.

Marc i Nick Francis, autorzy dokumentu „Czarne Złoto” obnażają kulisy wartego wiele miliardów dolarów przemysłu kawiarskiego i podążają śladami walki jednego człowieka o godziwą zapłatę.

Zapraszamy na projekcję filmu „Czarne Złoto” i spotkanie z jego bohaterem Tadesse Meskelą z Etiopii.

21 października godz. 18:00 DKF. Doc, Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3, GLIWICE

22 października godz. 18:00, Kino Wisła, ul. Pl. Wilsona 2, WARSZAWA

Tadesse Meskela przyjeżdża do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Lokalnych Ośrodków Twórczych, członka Koalicji Sprawiedliwego Handlu, organizatora Slot Art Festival. Wizytę współorganizuje Polska Akcja Humanitarna.

CZARNE ZŁOTO (Black Gold)
Wielka Brytania/USA, 2006, 78 min
czas trwania: 78 min
reż. Marc Francis, Nick Francis


Każdego dnia na świecie wypijane są średnio dwa miliardy kubków kawy. Jednak w Etiopii, z której pochodzi większość kawy, uprawiający ją rolnicy żyją na skraju nędzy. Kawa przechodzi przez wielu pośredników, więc jej cena dramatycznie wzrasta. Ceny ustala się w Nowym Jorku i Londynie, a światowy rynek zdominowały wielkie korporacje. Za zebranie kilograma ziaren Etiopczyk dostaje 23 centy. W zachodnich kawiarniach można z tego zaparzyć 80 filiżanek kawy – wartych 230 dolarów…

W filmie przeplatają się zdjęcia amerykańskich ulic i kawiarni z obrazami afrykańskich miejsc pracy. Na jednych ludzie beztrosko konsumują kawę, delektując się jej smakiem, na drugich – pracują za bezcen sortując ziarna i uprawiając prymitywnymi narzędziami ziemię. Wyłania się z tego gorzki obraz globalnej gospodarki. Wysyłanie Afryce pomocy humanitarnej wydaje się łatwiejsze niż wprowadzenie zmian, które mogłyby zwiększyć jej udział w światowym handlu.

Aby podwyższyć standard życia etiopskich rolników potrzeba bardzo niewiele. Jednak żadna ze światowych organizacji handlowych nie kwapi się z wprowadzeniem w życie idei Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade). Film opowiada o Etiopczyku Tadesse Meskeli, szefie organizacji skupiającej rolników uprawiających kawę. Poszukuje on nabywców poza korporacjami i sprzedaje towar z pominięciem pośredników, dzięki czemu do etiopskich farmerów może trafić więcej pieniędzy. Znalezienie odpowiednich nabywców to nie wszystko. Wiele zależy, bowiem od ostatniego ogniwa handlu - zwykłych konsumentów. Niestety, nasza świadomość problemu jest wciąż niedostateczna.

1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry