Polscy projektanci wygrywają w Izraelu.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2010-10-12 10:07   Bookmark and Share

Między 25 a 28 września 2010 odbywał się w Bat Yam w Izraelu międzynarodowy konkurs dla architektów i projektantów 72 Hour Urban Action. 10 zespołów z ponad 40 krajów miało za zadanie zaprojektować i wykonać obiekty w przestrzeni publicznej, służące lokalnej społeczności Bat Yam, w ciągu zaledwie 72 godzin, posiadając budżet 2500 $. 10 lokalizacji wyznaczonych zostało na osi ulicy Ort Israel w aktualnie rewitalizowanym okręgu przemysłowym miasta Bat Yam.

Jedną z dwóch zwycięskich realizacji był projekt Northern Gate autorstwa utworzonej na potrzeby konkursu grupy But, Yam, w której skład wchodziło polsko-izraelskie studio projektowe Knockoutdesign, berliński architekt Christophe Barlieb, izraelski designer Tal Gur, izraelski artysta Matan Israeli, bracia Jubran rzemieślnicy z Bat Yam oraz izraelski architekt Haim Kazas.

Zwycięska grupa miała za zadanie zaprojektować Northern Gate łączącą główną arterię Bat Yam - ulicę Yoseftal z rewitalizowanym okręgiem przemysłowym rozwijającym się wzdłuż ulicy Ort Israel. Przestrzeń, w której powstała brama to plac, służący lokalnym mieszkańcom za dziki parking rozpostarty między dwoma synagogami.

Podczas zaledwie ośmiogodzinnego procesu projektowego, autorzy zdali sobie sprawę, że możliwe jest stworzenie atrakcyjnego i przyjaznego obiektu, który połączy funkcję przejścia, pasażu z funkcją bariery, granicy, muru. Patrząc na obiekt od strony ulicy Yoseftal przyciąga uwagę biała brama zapraszająca do wejścia natomiast cała forma równocześnie komunikuje, iż jest to bariera dla ruchu kołowego. Ażurowe drewniane wnętrze zamknięte w pomarańczowej stalowej konstrukcji, tworzy zacienioną lecz jednocześnie oświetloną przestrzeń. Wertykalne podziały desek tworzą interesującą grę cieni zarówno w dzień jak i w nocy.

Ważną częścią projektu była organizacja przestrzeni parkingu, wyznaczenie miejsc parkingowych uporządkowało przestrzeń i zwiększyło liczbę miejsc parkingowych dla mieszkańców.

Powstały w zaledwie 72 godziny obiekt jest przejściem, bramą, barierą, przedsionkiem, zacienionym miejscem spotkań modlących się w pobliskich synagogach, miejscem zabaw dzieci. Najprawdopodobniej, po przejściu formalnej akceptacji przez Urząd Miasta Bat Yam, obiekt pozostanie w swojej pierwotnej lokalizacji.

1
1
1
1
1
1
1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry