One Laptop Per Child.

Kategoria: Trendy, Dodano: 2010-09-30 12:50   Bookmark and Share

Większość z prawie dwóch miliardów dzieci z krajów rozwijających się nie ma dostępu do edukacji na odpowiednim poziomie, a co trzecie dziecko nie kończy piątej klasy.

Indywidualne i społeczne konsekwencje tego światowego kryzysu są bardzo dotkliwe. Dzieci żyjące w ubóstwie i izolacji, podobnie jak ich rodzice, nigdy nie poznają znaczenia wiedzy. W tym samym czasie, rządy ich państw konkurując w szybko rozwijającej się gospodarce światowej, często odstępując od projektów edukacyjnych, nie nadążają za odpowiednim rozwojem szkolnictwa.

Rozwiązaniem tego problemu zajmuje się organizacja non-profit One Laptop Per Child - Laptop dla każdego dziecka, utworzona przez członków wydziału MIT Media Lab. Według nich, szansą rozwoju państw jest inwestycja w programy edukacyjne dla dzieci najbiedniejszych poprzez zapewnienie możliwości dostępu do wiedzy.

Zadaniem stworzonego programu jest wyprodukowanie niedrogiego laptopa, w który można wyposażyć każde dziecko na świecie. W rozwijającym się społeczeństwie informacyjnym najszybszym źródłem wiedzy, a jednocześnie ogromną szansą dla najmłodszych jest wytrzymały, tani, energooszczędny, notebook zawierający treść edukacyjną oraz oprogramowanie, służące do rozwijania umiejętności samodzielnego uczenia się, współpracy oraz zabawy. W ten sposób powstał niezwykle energooszczędny laptop XO, oparty na systemie Linux, którego główną funkcją jest edukacja oraz tworzenie sieci połączeń między sąsiadującymi komputerami w szkolnej klasie.

Niezwykle niska cena laptopa (200 $) była warunkiem osiągnięcia głównego założenia programu czyli dystrybucji OX wśród rządów krajów rozwijających się. Te w dalszej kolejności przekazują sprzęt bezpośrednio do szkół. Przykładowo Rwanda planuje zakup aż 65000 sztuk jeszcze tej jesieni. Wersja komercyjna komputera nie jest przewidziana, jednak ze stron organizacji OLPC (One Laptop Per Child) dowiadujemy się o licznych dotacjach osób prywatnych.

Głównym projektantem w dziale wzornictwa OLPC jest światowej sławy designer Yves Béhar.

1
1
XOXO Laptop. Projekt: Yves Béhar oraz Bret Recor,  współpraca: Lisa Strausfield, koncept: Nicholas Negroponte , One Laptop per Child (OLPC). USA 2008. Zdjęcia: fuseproject.
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry