Grzeczny Sander Mulder.

Pies bez głowy i inne historie Sandera Muldera.

Kategoria: Design, Dodano: 2010-07-22 12:23   Bookmark and Share

Holenderski projektant Sander Mulder zasłynął swym misternie wykonanym i bardzo przewrotnym wzornictwem. Każdy produkt wywodzący się z holenderskiego studia w Veldhoven oprócz formy otrzymuje błyskotliwy koncept, za którym autor ukrył swą małą filozofię sztuki użytkowej, cytowaną nawet przez The New Your Timesa. W projekcie Woofer – statuetce psa, w której zamiast głowy pojawia się głośnik, Mulder rozprawia się z pojęciem kiczu, interpretując go na swój własny sposób. Dodając funkcję do groteskowej, tandetnej figury otrzymał nową, pożądaną wśród wielu klientów estetykę dekoracji wnętrza. Podobną drogę przeszedł zegar Continue Time, będący metaforycznym ujęciem czasu przy jednoczesnej przepięknej formie. Z kolei szafa Pandora jest nawiązaniem do morskiego kontenera, który w ciągu ostatnich dekad całkowicie podbił naszą gospodarkę.

Marka Sander Mulder to również projekty z pogranicza żartu i funkcjonalnych akcesoriów – zegar Pong nawiązuje do starej gry telewizyjnej Pong ©, w której dwóch zawodników, przy użyciu joysticków odbija piłeczkę niczym w tenisie stołowym. Dowcipne wspomnienie z lat dzieciństwa.

Z drugiej jednak strony holenderski projektant ani przez sekundę nie zapomina o poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań - stworzył lampę wykonaną z akrylowych, przezroczystych płatów, które odbijają fluorescencyjne światło przewodzone w środku jej „nogi”. Kontrast przewodów elektrycznych i klasycznego, staroświeckiego wręcz kształtu klosza.

Sander Mulder po ukonczeniu Design Academy Eindhoven w 2002 roku zdecydował się na stworzenie własnego studia projektowego, specjalizującego się w meblarstwie, oświetleniu oraz architekturze wnętrz, choć jak sam podkreśla - z ogromną przyjemnością pracuje nad każdym nowym obiektem bez względu na przeznaczenie. Jego produkty są ponad wszelką wątpliwość inne niż standardowe wyobrażenie o meblach i akcesoriach – niektóre bardzo surowe i minimalistyczne, inne bardziej sceniczne, patetyczne niczym scenografia filmowa.
Woofer, Sander Mulder,
Woofers - głośnik pies.
Woofer, Sander Mulder,
Woofer, Sander Mulder,
Continue Time - zabawa ze wskazówkami.
Woofer, Sander Mulder,
Szafa Pandora - wszystko co mamy było kiedyś w morskim kontenerze.
Woofer, Sander Mulder,
Zagraj w ping ponga na zegarze Pong.
Dostojna lampa Carat.
Stolik Crow.
Marie-Louise - lampa pełna wdzięku.
U - tube.
Dziękujemy Sanderowi za przesłanie materiałów prasowych!

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry