Siła reczy: Alfredo Häberli.

Kategoria: Ludzie, Dodano: 2010-05-31 10:44   Bookmark and Share

Dzisiaj, w ramach naszej akcji Siła rzeczy, prezentujemy prace uznanego na całym świecie projektanta Alfredo Häberli. Urodzony w Buenos Aires ale wychowany w otoczeniu szwajcarskiego dobrobytu, porzucił studia architektoniczne, poświęcając swój talent wzornictwu przemysłowemu.

Czterdziestoczteroletni dziś Häberli wspomina swą pierwszą podróż do Mediolanu, która tak bardzo odmieniła jego życie. Zwiedzając światową stolicę mody, swym ukochanym do dzisiaj volkswagenem golfem GTI, zaprojektowanym przez Giorgia Giugiaro, zafascynował się wszechobecną estetyką włoską i olśniewającym designem, którego stężenie na metrze kwadratowym zawstydzało inne europejskie metropolie. Tętniące życiem miasto zadecydowało o przyszłości młodego projektanta. Z wyróżnieniem ukończył wzornictwo przemysłowe na Höhere Schule für Gestalung w Zurychu, a już dwa lata później otworzył własne studio projektowe, podejmując współpracę z najlepszymi, światowymi firmami.

Czytając wywiady z Alfredo Häberli dowiadujemy się jednej ważnej rzeczy. Z dziecięcym entuzjazmem i niecodzienną uprzejmością, projektant obserwuje współczesną kulturę i grzecznie proponuje sposoby dostosowania się do niej. W niewielkim domu w Zurychu rodzą się pomysły krzeseł, na których może teraz siedzisz, sof, które mogę być również miejscem do pracy, foteli, które przekształcają się w łóżka. Jego wielofunkcyjne produkty udowadniają, że design nie musi być skomplikowany.

Häberli znany jest z Origo, wielokolorowego zestawu naczyń z porcelany, stworzonych dla fińskiej firmy Iittala. To był prawdziwy sukces finansowy i w zasadzie projektant mógłby przejść na emeryturę, żyjąc z praw autorskich. „Ale co ja bym wtedy robił” – pyta sam siebie Alfredo Häberli w jednym z wywiadów, podkreślając, że to jest całe jego życie. Razem z Konstantinem Grcicem i Jasperem Morrisonem tworzą dziś międzynarodową grupę projektantów czerpiących inspiracje z prac Achille Castiglioniego i Enzo Mariego.

Alfredo Häberli projektuje m.in. dla firm: Alias, Authentics, Cappellini, Edra, Driade, Iittala, Luceplan, Moroso, Offect, Zanotta, Volvo.
Alfredo Häberli
Buty zaprojektowane przez Alfredo Häberli dla Campera.
Alfredo Häberli,
Projekt sklepu Camper w Barcelonie.
Projekt sklepu Camper w Moskwie.
Projekt sklepu Camper w Rzymie.
Krzesła dla marki ALIAS.
Krzesła AKI
IITTALA Essence
IITTALA Kids`s Stuff
IITTALA Origo
Alfredo Häberli,
Projekt kuchni dla Schiffini.
Alfredo Häberli,
Alfredo Häberli,
Rysunki na tekstyliach dla marki Kvadrat
Alfredo Häberli,
Lampa stojąca Carrara dla LUCEPLAN
Regały dla QUODES
Alfredo Häberli,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry