Toalety Victoria & Albert Museum

Kategoria: Architektura, Dodano: 2010-05-28 14:04   Bookmark and Share

Jedno z najsławniejszych muzeów Londynu Victoria & Albert przyciąga turystów nie tylko swoimi bogatymi zasobami muzealnymi ale też uwaga…ciekawym projektem toalet damskich.

Mamy czym się pochwalić bo za oryginalną koncepcją stoi firma z polskim akcentem „Glowacka - Renni Architects”, która w 2008 wygrała konkurs na projekt w prestiżowym V&A.

Majestatyczne wejście do „Aston Webb Grand Entrance Hall” bynajmniej nie zapowiada innowacyjnego i nowoczesnego projektu damskiej toalety, z jakim z pewnością po dłuższym zwiedzaniu ma nam być dane się spotkać. Przechodząc jednak dalej dostrzegamy imponującą kompozycję.

Głównym zamiarem duetu Glowacka-Renni było połączenie przestrzeni, która w zbyt wyraźny sposób była podzielona: toalety, schody oraz umywalki. Rozwiązaniem integrującym wszystkie elementy w estetyczną całość, okazała się adaptacja sufitu. Po wejściu do pomieszczenia ujawnia się on powoli aby po chwili ukazać harmonijną przestrzeń toalety.

Cały pomysł integracji trzech funkcji pomieszczenia oparty został na wprowadzeniu artystycznej instalacji Felice Varni. Uzyskano tym samym niesłychaną delikatność, a jednocześnie spójność przestrzeni. Unikatowy sufit, współgra z oknami, tworząc lekką i ciekawą formę.

Agnieszka Glowacka urodziła się we Wrocławiu ale architekturę studiowała na uniwersytecie w Cambridge i Bartlett. Zdobyła prestiżową nominację RIBA President’s Silver Medal oraz została nagrodzona Sir Bannister Fletcher Medal. Po zakończeniu studiów pracowała w Buschow Henley, gdzie poznała Eleanor Rennie. Wspólna praca przyniosła wiele prestiżowych projektów, do najważniejszych należą East Reef na wybrzeżu Essex, The New Islington Bridge oraz niedawno zakończony “Ladies’ Amenities” w Muzeum V&A.

V&A jest największym muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego na świecie. Pod względem zakresu i różnorodności zbiorów nie ma sobie równych. Kolekcja obejmuje ceramikę, meble, stroje, wyroby ze szkła i metalu, biżuterię, fotografie, rzeźbę, tkaniny i malarstwo. W ramach rozbudowy Muzeum otwarto wiele nowych galerii, w tym między innymi działy poświęcone architekturze.

Agnieszka Makarewicz z Londynu dla Palapy.
Agnieszka Makarewicz ukończyła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz, skąd przeniosła się do USA aby studiować architekturę w Mercer College NJ. W roku 2007 zamieszkała w Londynie gdzie pracowała miedzy innymi dla Darlings Associates i DEGW. Jest organizatorką wystawy polskich architektów Polish Architects Exhibition The Futurological Congress, która odbyła sie we wrześniu 2009 roku w Barbican Center oraz była częścią Singapore Design Festival 2009. Na co dzień pasjonatka designu.


Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,
Agnieszka Makarewicz, Victoria &Albert,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry