Polski design w Szanghaju

Kategoria: Design, Dodano: 2010-05-12 12:07   Bookmark and Share

1 maja, w Pawilonie Polskim na Światowej Wystawie Expo 2010 w Szanghaju została otwarta wystawa: ADDED VALUE. DESIGN FROM POLAND. W ciągu pierwszych pięciu dni, polski design zobaczyło ok. 15 tys. osób.

Na wystawie prezentowanych jest 38 produktów polskich projektantów w siedmiu działach tematycznych: Rodzimość, Potencjał przemysłu, Estetyka, Inżynieria, Projektowanie uniwersalne, Ergonomia, Cyfrowe technologie.

Organizatorzy wystawy prezentują mocne strony naszego polskiego wzornictwa, przykłady dobrych projektów, które najczęściej powstają we współpracy z przedsiębiorstwem. "Added value. Design from Poland" ma być dowodem na to, że w Polsce coraz częściej powstają produkty, które w niczym nie ustępują wyrobom światowym.

Wystawie towarzyszy film „Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski”. Przedstawia powstawanie nowego produktu jako złożony interdyscyplinarny proces: od edukacji projektantów, przez koncepcję projektową, analizę potrzeb klienta i badania ergonomiczne, a potem produkcję, po funkcjonowanie na rynku i odpowiedź na potrzeby konsumenckie. Poszczególne sceny kręcone były: na Wydziale Projektowania Form Przemysłowych w ASP w Krakowie, w Studiu Projektowym 1:1 w Gdańsku, Zakładzie Badań Ergonomicznych IWP, Fabryce mebli biurowych PROFIm, pracowni Oskara Zięty pod Zieloną Górą, warszawskim centrum handlowym i na promenadzie w Gdyni, gdzie prezydent miasta Wojciech Szczurek opowiadał o znaczeniu projektowania dla przestrzeni publicznej. To pierwszy w Polsce tego typu film edukacyjny, upowszechniający proces powstawania produktu.

Wystawa, będąca częścią szerszej prezentacji polskiego designu w Szanghaju, jest zorganizowana w ramach prowadzonego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk - Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”.

Poniżej próbka tego, co możemy zobaczyć w Szanghaju.


Added value. Design from Poland, IWP,
Added value. Design from Poland, IWP,
Added value. Design from Poland, IWP,
Added value. Design from Poland, IWP,
Added value. Design from Poland, IWP,
Added value. Design from Poland, IWP,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry