Targi w Mediolanie - nowe, stare trendy.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2010-04-26 11:40   Bookmark and Share

Targi Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie to najważniejsza impreza branży wnętrzarskiej na świecie, a jednocześnie najbardziej prestiżowe towarzystwo. Trudno o miejsca, noclegi, nie mówiąc już o możliwości zakupu powierzchni ekspozycyjnej. To tutaj kreuje się trendy na nadchodzące sezony, tutaj ogłaszane są premiery produktów, nowości oraz najnowocześniejsze rozwiązania materiałowe. Świątynia designu na 200 tysiącach metrów kwadratowych, prawdziwa śmietanka.

Choć jak donoszą media, tegoroczne targi ogarnęły skutki światowego zawirowania finansów, to jednak Mediolan w oczach projektantów, architektów oraz wszystkich specjalistów związanych z branżą, nadal broni pozycji międzynarodowej wyroczni stylu.

Niewątpliwie jednak widmo kryzysu nadal unosi się nad projektantami, którzy z przekory lub też konieczności traktują oszczędność jako element design. Wiele rozwiązań producentów mebli, dotychczas opływających w luksusach, wręcz szokowało. Okazuje się bowiem, że nawet najwięksi mogą zrobić zabudowę stosika z płyt OSB lub szarego kartonu oraz wydrukować katalogi na szarym papierze. Luksus pokazał ludzkie oblicze, nie wspominając już o środowisku naturalnym. Jak donosi Agencja Profundo, to, co jeszcze do niedawna nie uchodziło – bo jest tanie, byle jakie, niezbyt luksusowe, nie wygląda ekskluzywnie – teraz stało się szczytem kryzysowego szyku i dowodem świadomej, racjonalnej postawy. Kryzys ewidentnie zmienił nastawienie do marketingowej oprawy na bardziej swobodną postawę. Odchodzi się od generujących koszty i hamujących popyt zbytków.

Kontynuacja zeszłorocznych trendów.

Lekarstwem na kryzysowe zło i nadchodzącą wiosnę jest nadal zdecydowany kolor i ucieczka od nudy. Firma BD Barcelona po sukcesie paryskiej premiery Loungera zaprojektowanego przez Jaime Hayona, pokazała się w pełnej kolorystycznej odsłonie. Również produkty marki Zanotta okazały się bardzo odważną propozycją, a stoisko firmy Parri wyglądało wręcz jak wiosenny piknik.

Druga opcja sezonu to natura czyli żywa zieleń, drewno w różnych wariacjach, kamienie oraz bezpośrednie nawiązanie do przyrody i jej form, kształtów oraz faktur. Do tego dochodzi naturalna kolorystyka, przyjemne w dotyku materiały, wygoda oraz relaks.

Głównym jednak trendem okazuje się optymizm. Ostatniego dnia targów w Mediolanie, organizatorzy ogłosili swój sukces. Wbrew kryzysowej atmosferze podali tegoroczne, wzbudzające optymizm statystyki: 297 460 akredytacji branżowych, 32 103 zwiedzających oraz 5110 dziennikarzy z całego świata! Absolutny wzrost po zeszłorocznej edycji, a to oznacza, że może jednak powoli żegnanym kryzys.Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, zdjęcie Dario Fumagalli / Carola Merello
Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, zdjęcie Dario Fumagalli / Carola Merello
Plastikowe krzesła nadal bardzo modne!
Biel pozostaje! Zdjęcie: Saverio Lombardi Vallauri / Alessandro Russotti.
Ażurowe konstrukcje. Zdjęcie: Saverio Lombardi Vallauri / Alessandro Russotti.
Kamienie na ścianie, natura - główny trend tegorocznych targów. Zdjęcie: Saverio Lombardi Vallauri / Alessandro Russotti.
Stonowana kolorystyka i DREWNO! Zdjęcie: Saverio Lombardi Vallauri / Alessandro Russotti.
Konstantin Grcic, główny projektant roku 2010 i jego nowy projekt dla BD Barcelona.
...oczywiście w drewnie!
Drewno w łazience. Wanna projektu Matteo Thuna i Antonio Rodri geza dla firmy Neutra.
Ogrodowe stoisko firmy Parri.
Odważny kolor - krzesła Ella, projektu D. Williamsona dla firmy Zanotta.
Nowy produkt BD Barcelona. Ciekwa koncepcja loungera według Jaime Hayona.
Mediolan,
Spokojna klasyka w nowoczesnym japońskim wydaniu - Nendo dla Arketipo.

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry