Ciekawe nowości

Kategoria: Design, Dodano: 2010-03-17 22:03   Bookmark and Share

Na rynku pojawia się wiele interesujących przedmiotów codziennego użytku. Nie można się oprzeć jednak wrażeniu, że design, nie tylko w Polsce ale i na całym świcie, został zaszufladkowany w sektorze wyposażenia wnętrz. Miejmy nadzieję, że drogie krzesło przestanie już być jedynym symbolem najnowocześniejszego wzornictwa, a projektanci zostaną zaproszeni również do innych branż. Warto zatem zwrócić uwagę na wszelkie niestandardowe pomysły młodych dizajnerów w Polsce, które odbiegają od estetyki wnętrza, a niewątpliwie ułatwiają i uatrakcyjniają nasze życie.

Ciekawy pomysł zabawki, maty rekreacyjnej Fałdek, podsunęli nam absolwenci Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych W Krakowie, na co dzień działający jako grupa odRzeczy.

Fałdek to mata o szczególnej strukturze, umożliwiającej dowolne kształtowanie i utrzymanie nadanej jej formy. Nie sugeruje, co ma z niej powstać, dyskretnie poddaje się wizji użytkownika, zmieniając się w strój, mebel, budynek, pomieszczenie. Mata pozwala kreować i przekształcać pole do zabawy lub wypoczynku, stanowiąc element integrujący rodzica z dzieckiem. Fałdek stymuluje wyobraźnię i zaprasza do wspólnej zabawy, jest wielofunkcyjny i uniwersalny, a przy tym łatwy w przechowywaniu i transporcie. Projekt został wyróżniony przez kwartalnik „2+3D” i był prezentowany na wystawie „Najlepsze dyplomy 2007/2008”.

Młodzi projektanci nie zatrzymali się tylko na koncepcie. Udało im się bowiem we własnym zakresie wdrożyć projekt do produkcji, a w przyszłości planują powiększyć rodzinę „Fałdka” o nowe akcesoria dla dzieci.

Grupa OdRzeczy stawia na odważny, innowacyjny design. Przekonani o tym, że różnorodność wyzwań projektowych jest motorem rozwoju, wspomaga kreatywność i stymuluje do pogłębiania wiedzy, chętnie podejmują tematy z wielu dziedzin. Wśród nich znalazły się do tej pory m.in. projekty: oświetlenia, mebli, zabawek i akcesoriów dla dzieci, elektroniki, sprzętu AGD oraz pojazdów.

Skąd nazwa?
OdRzeczy, ponieważ człowiek współczesny żyje w świecie kształtowanym przez przedmioty. Projektanci chcą sprawić, by nasze relacje z nimi były pozytywne, by otaczały nas rzeczy przyjazne, inspirujące, estetyczne. OdRzeczy też dlatego, że czasem warto postawić na głowie to, co dotychczasowe by dotrzeć do istoty problemu, nowej idei.


Fałdek - mata rekreacyjna. Zabawka dla całej rodziny.
odRzeczy,
odRzeczy,
odRzeczy,
OHO! – projekt serii akcesoriów kuchennych
Projekt odRzeczy. Wesołe miasteczko stworów – klocki firmy Mario-inex

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry