Architektoniczna konstrukcja w modzie

Kategoria: Trendy, Dodano: 2010-03-17 21:19   Bookmark and Share

Możemy podać wiele argumentów dla których warto opisać, a w przyszłości śledzić twórczość Mateusza Wójcika. Przede wszystkim dlatego, że ten zaledwie dwudziestoletni projektant mody, na co dzień studiujący kulturoznawstwo w Łodzi, zaskakuje swym niezwykle bogatym już dorobkiem. A może jednak z zazdrości, bijąc się w pierś, że to zagraniczny miesięcznik Chaos ostatnio pochwalił jego projekty, a nie my. Bez względu na powody, minimalistyczna wariacja szarości, czerni i bieli ubrań sygnowanych marką Plastikowy, zachwyci wszystkich, ceniących dobry styl bez wyzywającej symboliki i sztucznie kreowanych trendów.

W najnowszej kolekcji dominują kolory stonowane, zachowawcze i bezpieczne. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że nawet mało odważne. Ale na tym kończy się hołd składany klasyce i brak śmiałości gdyż przy bliższym poznaniu, projekty Mateusza Wójcika przypominają misterną, architektoniczną konstrukcję. Dotychczasowe trzy kolekcje są konsekwencją swobodnego myślenia, powstają bez rysunku, bezpośrednio na manekinie niczym szalony mechanizm. Dla projektanta, w modzie najważniejszy jest koncept, który pojawia się dzięki otwartości umysłu, obserwacji otoczenia, i który ostatecznie wpływa na jakość. Ciało to według marki Plastikowy część kreacji, a zatem każdy centymetr materiału w naturalny sposób opływa i kształtuje naszą sylwetkę, stajemy się żywą rzeźbą artysty.

Mateusz jest projektantem samoukiem, nie kształcił się pod kątem obecnej profesji, choć literatura, która pochłania go bez reszty z pewnością pomogła uwrażliwić na otaczające piękno. Niewątpliwie ważnym elementem w twórczości Plastikowego oraz równie ciekawym wcieleniem jego talentu jest grafika. Prawdziwą przygodę ze sztuką rozpoczął w wieku zaledwie 18 lat, kiedy to w Paryżu, pokazano wystawę jego projektów 2d „Monsterland”. Rok 2007 przyniósł również ekspozycję prac w Galerii Szara w Cieszynie, później CSW Kronika w Bytomiu, a potem już tylko Paryż oraz pokaz na Fashion Week Poland 2009.

Co jeszcze pokaże nam marka Plastikowy? Czekamy z niecierpliwością na wszelkie objawy twórczości Mateusza Wójcika.


Plastikowy,
Kolekcja Wiosna Lato 2010
Kolekcja Jesień Zima 2009, zdjęcia Łukasz Ziętek
Plastikowy,
Plastikowy,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry