“The Promised City” Berlin, Warszawa, Bombaj

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2010-03-02 17:32   Bookmark and Share

Co przyciąga ludzi do miast? Jakie nadzieje wiążą ze swoją przyszłością w metropoliach? Jak poszukują swego szczęścia, gdzie znajdują sukces, a gdzie czeka ich porażka? Na te pytania wspólnie odpowiadają trzy miasta.

Projekt “The Promised City” prezentuje przemyślenia kuratorów, intelektualistów i artystów dotyczące relacji człowiek – metropolia. W wyniku tych poszukiwań powstał cykl niekonwencjonalnych akcji artystycznych a wśród nich m.in.: wydarzenia teatralne w prywatnych mieszkaniach, nieturystyczna podróż miejska po Warszawie, eksperymentalna ruchoma architektura miejska, które będą miały miejsce w Berlinie i Warszawie od lutego do lipca 2010 oraz na jesieni 2010 w Bombaju.

Projekt wystartował 27 lutego w Berlinie - tego dnia w Kunst-Werke for Contemporary Art otwarta została wystawa przygotowana przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej pt.: „Early Years”.

W Warszawie projekt ”The Promised City” zostanie zainaugurowany 23 kwietnia otwarciem dziesięciu okien wystawowych pt.: „Wystawa” przygotowanych przez Kunst-Werke dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obie wystawy to pierwsza w historii bezpośrednia współpraca tych dwóch prestiżowych instytucji.

“The Promised City” to cykl wydarzeń realizowanych w obrębie wielu dyscyplin, takich jak sztuki plastyczne, film, fotografia, literatura, muzyka, urbanistyka, teatr. Większość z realizowanych w Warszawie projektów będzie otwarta dla szerokiej publiczności, ale przygotowywane są również projekty kameralne, jak np. niekonwencjonalne jedno- i dwudniowe podróże po Warszawie, które poprowadzi Boris Sieverts.

Dziennikarze „Gazety Wyborczej”, „Tagesspiegel” z Berlina i dziennika „DNA” z Mumbaju zamienia się redakcyjnymi biurkami na kilka tygodni. Sześciu pisarzy z Mumbaju, Warszawy i Berlina zamieni się tym razem miejscami zamieszkania i spędzi trzy tygodnie w każdym z tych miast. Odkrycia i doświadczenia pisarzy i dziennikarzy zostaną opublikowane w cyklu esejów.

„X-Apartments to wydarzenie teatralne zrealizowane w prywatnych mieszkaniach na Bródnie, Górnym Mokotowie i Mirowie. Artyści, często wraz z lokatorami, zaaranżują w nich codzienne i niecodzienne sceny z miejskiego życia. Projekt został przygotowany we współpracy Nowego Teatru z teatrem Hebbel am Ufer z Berlina.

Uczniowie szkół średnich Berlina i Warszawy zaprezentują spektakl teatralny pt.„Idealne miasto. Miejskie życie w utopii i dystopii”.

Znakiem rozpoznawczym całego projektu stanie się efekt pracy kuratorów z Berlina, Bukaresztu i Warszawy, którzy wspólnie opracowali mobilną jednostkę „The Knot”.

„The Promised City” to również cykl międzynarodowych wykładów naukowców i specjalistów zajmujących się badaniem fenomenu miast, powiązań pomiędzy migracją, turystyką, urbanistyką i architekturą.

Zapraszamy do udziału w tym interdyscyplinarnym wydarzeniu!

„The Promised City“ jest wspólnym projektem Goethe-Institut i Polskiego Instytutu w Berlinie we współpracy z M. st. Warszawa. Projekt wspierają m.in.: Program Kultura UE 2007-2013, Hauptstadtkulturfonds Berlin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Rumuński Instytut Kultury.


Promised city,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry