Pięć wystaw na piąte urodziny

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2010-01-29 16:05   Bookmark and Share

Już dzisiaj, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie obchodzi swoje piąte urodziny. Jak na okrągłą rocznice przystało, impreza zapowiada się naprawdę wyjątkowo hucznie. Z tej okazji pokazanych zostanie aż pięć wystaw, prezentujących głównie dokonania młodych polskich projektantów.

Pomysł powołania do życia Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości zrodził się w Cieszynie przed 10 laty, jednak wcielić w życie udało się go dopiero w 2005 roku po modernizacji i rozbudowie dawnego Pałacyku Habsburgów, wspartej przez Unię Europejską. — Pomyśleliśmy, że wzornictwo powinno pomagać śląskim firmom zwiększać konkurencyjność, co przełoży się na zwiększanie konkurencyjności regionu w Polsce. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które będzie platformą spotkań, wymiany doświadczeń dla przedsiębiorców i projektantów. Uznaliśmy, że nie wolno nam zapomnieć o lokalnym dziedzictwie - rzemiośle, które również należy wykorzystać do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu. Te plany w znakomitej większości udało się zrealizować — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Od 2005 roku na zamku pokazano 120 wystaw. Niektóre („Najlepsze Projekty Dyplomowe”, „Dizajn w przestrzeni publicznej”, „Śląska Rzecz”, czy „Zaprojektuj święta”) stały się cykliczne i rozpoznawalne w kraju. Przypomniano klasyków projektowania. Zamek promował dizajn w całej Polsce, m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie i Katowicach oraz za granicą (St. Etienne, Budapeszt, Bruksela, Ludwigsburg). Mocnym akcentem były prezentacje i warsztaty z mistrzami projektowania ze Szwajcarii. Podkreślić należy, że dzięki współpracy zamku z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach powstał śląski krój pisma - czcionka Silesiana. W ramach zamkowego Klubu Przedsiębiorcy, zrzeszającego 99 członków, przyznano 63 paszporty przedsiębiorcy.

Dziś zamek jest miejscem, gdzie projektanci i producenci spotykają się, wymieniają doświadczeniami, zdobywają nowe doświadczenia i kontrahentów. — Zamek stał się bardzo ważnym ośrodkiem promocji designu w Europie. Bierzemy udział w międzynarodowych projektach związanych z wzornictwem przemysłowym, nowymi technologiami i transferem wiedzy. Pomimo, iż jesteśmy na peryferiach Polski, to ilość odwiedzających nas osób stale rośnie. Rośnie również umiejętność korzystania z doświadczeń zamku przez firmy i samorządy lokalne. Mimo konkurencji, która pojawiła się w przeciągu tych pięciu lat, wciąż jesteśmy pierwszym i jedynym regionalnym centrum designu w Polsce. Mamy już silną i ugruntowaną pozycję w kraju, wciąż też jesteśmy bardzo otwarci na współpracę — dodaje Ewa Gołębiowska.

Dzisiaj, w ramach urodzinowej fety, zobaczymy aż pięć wystaw. Pierwsza z nich to „Najlepsze Projekty Dyplomowe 2008/2009” - coroczny przegląd prac dyplomowych wyższych szkół projektowych. Druga „Materiałowy Boom!”, to przegląd najnowszych, innowacyjnych materiałów oraz technologii. Kolejna ekspozycja „Od idei do obiektu. Od obiektu do produktu” to projekt łączący wartości dizajnu i ekonomii społecznej, zrealizowany przez studentów Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie i Holon Institute of Technology z Izraela dla Centrum Edukacji Socjalnej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna. Ponadto zobaczymy wystawę (pt. „Doskonałość Formy”) krzeseł Jana Kurzątkowskiego, uważanych za przełomowe dla rozwoju polskiego meblarstwa powojennego. Będzie jeszcze wystawa „Reminiscencje”, przypominająca sukces młodych polskich projektantów, którzy pod szyldem Young Creative Poland podbili Londyn.

Zapraszamy!


Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry