Umilacz

Kategoria: Design, Dodano: 2010-01-10 12:23   Bookmark and Share

Co, zrealizowane małymi nakładami, może umilić pobyt w dużym mieście? Nad tym zastanawiali się uczestnicy plebiscytu na Umilacz warszawski, zorganizowanego przez Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Zasady konkursu były bardzo proste – należało zaproponować mieszkańcom stolicy Umilacz, czyli coś, co uprzyjemni im życie, natomiast realizacja projektu nie powinna przekroczyć 10 tyś. zł.

Bezsprzecznie zwyciężyła praca duetu składającego się z Izabeli Sroki oraz Macieja Walczyny, a opierająca się na bardzo prostym, ale jakże geniealnym pomyślę „Idź po linii”. Pomysł polega na namalowaniu na ulicach Warszawy kolorowych linii o grubości 30 cm, prowadzących do ciekawych zakątków miasta, niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka. Linie mają przebiegać przez chodniki, krawężniki, mają nawet wchodzić do miejsc publicznych. Aby polubić Warszawę, trzeba ją najpierw dobrze poznać, co nie jest łatwe ze względu na jej chaotyczny układ i brak jednego centrum. Kolorowe linie mają pomóc w odnalezieniu miejsc nadających klimat miastu

Zwycięski projekt ma być zrealizowany już w tym roku. Autorzy pomysłu proponują przeprowadzenie jednej lub dwóch tras. Na pewno chcieliby wytyczyć szlak na ul. Chmielnej, od kawiarni Między Nami przez kluby Huśtawka i Powiększenie do Nowego Światu. Inna proponowana trasa prowadziłaby przez wnętrza Pałacu Kultury.

Projekt jest bardzo otwarty i rozwojowy. Jest przykładem kreatywnego myślenia o przestrzeni miejskiej. Doskonale wpisuje się w potrzeby miasta jakim jest Warszawa, słynącej ze swojego bałaganu urbanistycznego oraz pozornej nieżyczliwości. Z niecierpliwością czekamy na jego realizację.


street-art, Warszawa,
street-art, Warszawa,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry