Recykling w nowej odsłonie

Kategoria: Design, Dodano: 2010-01-06 22:20   Bookmark and Share

Wiele się mówi o recyklingu oraz projektowaniu mieszczącym się w ramach nurtu eko. Niemniej jednak ciągle brakuje nam wyjścia poza standardowe myślenie - zrobienia czegoś więcej niż samo naklejenie etykietki „ to jest eko”.

Interesującym przykładem realnego wykorzystania tematu recyklingu i upcyklingu jest nowa linia produktów zaprojektowanych przez Małgorzatę Pekale.

Designerka przyjrzała się bliżej odpadom produkcyjnym w odwiedzanych fabrykach meblarskich i do swojej nowej linii mebli wykorzystała pozostałości po produkcji dywanów. Tak powstały niesamowite siedziska Duet Folklor, czy pojedyncze pufy Lotos i Flower.

W tym wypadku odpad oznacza sukno wełniane - piękny i kolorowy materiał, filcowany i barwiony w żmudnym procesie technologicznym. Ponadto w meblach wykorzystywane są także fragmenty sukna pozostałe po sztancowaniu, a także „nici” zwane spaghetti.

Główną zaletą zastosowanego materiału jest miękkość i naturalność elementów będących w bezpośrednim kontakcie z użytkownikiem oraz realne wykorzystanie bezużytecznych odpadów. Bogata kolorystyka tworzy fantazyjne ornamenty i ciekawe połączenia barwne.

Przykładem wykorzystania odpadów powstałych po sztancowaniu jest model Duet Folklor, w którym część miękka siedziska stanowi rzeźbiarską wręcz kompozycję różnokolorowych kształtów wełnianych skrawków.

Natomiast pojedyncze siedziska (Lotos, Flower) wykonane z dwóch stożków ze sklejki i walcowanej blachy nierdzewnej, zwieńczone „trawiastym” miękkim kobiercem, przypominają formą donice z trawą. Wykorzystane materiały są eleganckie, a zarazem przyjazne człowiekowi. Elementy z blachy nierdzewnej polerowanej lub matowej występują w wersjach z różnymi ażurowymi ornamentami.

Tak więc prezentowane siedziska łączą w sobie prawdziwą dbałość o zaprzestaniu marnotrawstwa z doskonałym i nowoczesnym designem.


Ławka Kamasutra
Siedzisko Floris
Siedzisko Duet Folklor
eko, krzesła,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry