Dobra energia powraca w Naturalnym Domu.

Kategoria: Architektura, Dodano: 2010-01-05 15:12   Bookmark and Share

Rozwijająca się cywilizacja wykorzystywała siłę natury jako swój podstawowy fundament. Obecnie, człowiek raczej ujarzmia swe środowisko naturalne niż opiera się na jego potencjale, czego dowodem mogą być ambicjonalnie absurdalne projekty z Dubaju.

Spójrzmy jednak na możliwość symbiozy naszego życia z otaczającą nas przyrodą i zastanówmy się nad kolejną alternatywą w dziedzinie budownictwa ekologicznego - domem naturalnym. Jego podstawowe cechy to przede wszystkim: optymalny współczynnik kształtu, integracja z naturą, okna skierowane do słońca, osłony przeciwsłoneczne, wykorzystanie efektu cieplarnianego, naturalne materiały, recycling, wentylacja naturalna, ogrzewanie biomasą.

Tego typu budownictwo dotarło również do Polski. NATURALneDOMy, projektowane przez Andrzeja W. Głąba z Gliwic, korzystają zarówno z doświadczeń światowych konstruktorów, jak i z najnowszych zdobyczy techniki. Nawiązując w swej idei do standardowego budownictwa ekologicznego w krajach skandynawskich czy w Niemczech, architekt opiera się na kilku podstawowych zasadach zoptymalizowanego wykorzystania energii.

Celem projektu jest budowa domu ekologicznego, zarówno w procesie budowy jak i na etapie późniejszej eksploatacji, oraz stworzenie naturalnych dla człowieka warunków życia, opartych na drewnie i odnawialnych źródłach ogrzewania i wentylacji. Co jednak najważniejsze i bez czego budownictwo ekologiczne nie cieszyłoby się tak dużym powodzeniem w Polsce, to znaczne zmniejszenie późniejszych kosztów utrzymania NATURALnegoDOMU.

Podstawowym rozwiązaniem NATURAlnegoDOMu jest prostopadłościenna, horyzontalna bryła z dwuspadowym dachem i dwukondygnacyjnym ogrodem zimowym, połączonym z kolektorem szklarniowym, znajdującym się na szczycie domu. Każdy dom wyposażony jest w system ERS czyli Energy Recycling System i ma trzy źródła ciepła – wężownicę (czyli miedzianą rurkę) kolektora szklarniowego, kominek z płaszczem wodnym oraz grzałkę elektryczną i zbiornik służący do magazynowania energii cieplnej. W ściany wbudowane są wężownice połączone z zanurzonym w studni wymiennikiem, które w zimie służą do ogrzewania, a latem do chłodzenia domu.

Immanentnym elementem filozofii NATURAlnegoDOMu są również specjalnie „oddychające” ściany, działające podobnie jak Gore-Tex i zapewniające przyjazną wentylację. Dzięki nim panuje stała, relatywnie niska wilgotność powietrza na poziomie 35%, co niweluje ryzyko roztoczy, zapewnia odpowiednią ilość tlenu i wpływa ogólnie na nasze dobre samopoczucie.

Zastosowany w projekcie kominek z płaszczem wodnym, połączony z buforem ciepła, ma nie tylko zapewnić efektywne ogrzewanie całego wnętrza, ale też zminimalizować częstotliwość palenia. Dzięki zmniejszeniu strat energii, temperatura w domu utrzymuje się przez dwa-trzy dni, co pozwala na zmniejszenie wydatków miesięcznego utrzymania. Dodatkowym źródłem ciepła są promienie słońca, wykorzystywane do ogrzewania wody, przechowywanej w specjalnie skonstruowanych zbiornikach.

Dzięki tym rozwiązaniom, zużycie energii w NATURALnychDOMach wynosi około 30 kWh/m²a, co jest dolną granicą zapotrzebowania w budynkach uznawanych za energooszczędne. Jednocześnie, jak zapewnia Andrzej Głąb, koszt realizacji jego projektu, jest zbliżony do budowy tradycyjnego domu gdyż wynosi około 300 tysięcy złotych, a koszty eksploatacyjne dochodzą zaledwie do 1000 PLN rocznie.

Zatem projekty śląskiego architekta są wyjątkowym połączeniem zdrowego dla człowieka mikroklimatu domu drewnianego, z domem pasywnym, o bardzo niskich kosztach eksploatacji, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

NATURALnyDOM może być budowany z krótkich tanich desek, które pozostają jako odpady przy produkcji belek więźby dachowej do tradycyjnych domów. Do izolacji termicznej wykorzystywana jest przede wszystkim wełna celulozowa, ekologiczny, sprawdzony materiał produkowany z makulatury. Szkielet domu jest wykonany ze stali, materiału, który w 99% podlega recyclingowi. Można także zastosować racjonalne rozwiązania w zakresie gospodarki wodą (zbieranie wody deszczowej, wykorzystanie szarej wody, biologiczna oczyszczalnia ścieków).

Każdy element architektoniczny jest przemyślany pod kątem zużycia energii: kształt budynku w formie prostopadłościanu zbliżonego do sześcianu, odpowiednie rozmieszczenie okien, wykorzystanie efektu cieplarnianego poprzez stosowanie ogrodów zimowych oraz zewnętrzne osłony.

NATURALneDOMy, świetnie wpisujące się w zasady zrównoważonego rozwoju, cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory powstało ich osiem – między innymi w Gdyni, Gliwicach, Bieruniu, Chodzieży i Siemianowicach Śląskich, a w fazie realizacji jest kolejnych szesnaście.

Do sławnych przykładów domów naturalnych na świecie należą między innymi: Libeskind-Villa zlokalizowana w Datteln (Niemcy), "Australian house of the future" czy też Solvarm Sikhall w Szwecji.Naturalny dom,
Naturalny dom,
Naturalny dom,
Naturalny dom,
Naturalny dom,
Naturalny dom,
Foto. Andrzej Daczkowski
Foto. Andrzej Daczkowski

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry