Sezon na Przetwory

Kategoria: Design, Dodano: 2009-12-07 14:29   Bookmark and Share

Przetwory to wyjątkowa inicjatywa, będąca zarówno ciekawym konkursem, jak i oryginalną okazją do wymiany pomysłów, dyskusji, a przede wszystkim promocji idei recyklingu jako alternatywy dla masowej konsumpcji i formy sztuki.

Konkurs na Przetwory Roku to niebanalny pomysł skłaniający wszystkich uczestników do nadawania przedmiotom używanym, niechcianym, irracjonalnie potraktowanym jako śmieć, nowych, praktycznych funkcji zgodnie z zasadą „nowe ze starego, znane w nieznane, z używanego premierę”. Organizatorzy zachęcają polskich projektantów do odrzucenia stereotypowej wizji konsumpcji i tworzenia nowych, intrygujących przedmiotów pochodzących z recyklingu.

Ponad 100 artystów w ciągu dwóch grudniowych dni będzie przetwarzać niepotrzebne, zużyte surowce na nowe, designerskie produkty. Na miejscu oczywiście będzie można kibicować ich pracy, a także kupić stworzone projekty.

Hasło inspirujące tegorocznych uczestników to: CZTERY rogi, nogi, boki, litery, pory, pokoje, koła, strony świata, kąty, ręce, łapy, słonie, żywioły, gwiazdki oraz… cmyk. Swój udział zapowiedzieli m.in. laureaci poprzednich edycji: grupa Lampo, Beza, Złotek, Karina Królak i Tomasz Dybowski, a także studenci wzornictwa z Warszawy, Wrocławia i Katowic.

Tak jak w poprzednich latach najlepsze pomysły zostaną nagrodzone mianem Przetworów Roku w dwóch kategoriach – przetworzonych samodzielnie podczas imprezy oraz przetworzonych samodzielnie wcześniej. W tegorocznym jury znaleźli się m.in.: Tomek Rygalik (designer, wykładowca Royal College of Art w Londynie i ASP w Warszawie), Wanda Modzelewska (konsultantka ds. wzornictwa), Michał Okraja (grafik, właściciel studia Designerdeutch), Bogna Świątkowska (fundacja Bęc Zmiana) oraz Paweł Grobelny (designer, absolwent wzornictwa w Poznaniu, stypendysta na uczelniach projektowych i artystycznych w Lyonie i Paryżu, właściciel studia projektowego LAB-DESIGN w Poznaniu) oraz Przemek Gomółka (VITRA Polska).

Zapraszamy wszystkich do udziału w kreatywnym szaleństwie recyklingowym w Warszawie, w dniach 12-13 Grudnia. Wystawa pokonkursowa, reasumująca wspólną burzę mózgów, odbędzie się w styczniu 2010 w lokalu fundacji Bęc Zmiana (Warszawa, ul. Mokotowska 65/7).Przetwory 2009,
Przetwory 2009,
Przetwory 2009,
Przetwory 2009,
Przetwory 2009,
Przetwory 2009,
Przetwory 2009,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry