100% Design Tokyo

Kategoria: Design, Dodano: 2009-11-24 12:52   Bookmark and Share

Końcem października Tokio zamieniło się w międzynarodową stolicę designu. Przez siedem dni produkty najlepszych grup wzorniczych z całego świata mogły być podziwiane na licznych wystawach i evntach, odbywających się w tokijskich galeriach, a także w sklepach, butikach i knajpach pod wspólnych szyldem Tokyo Designers Week.

W epicentrum wydarzeń znalazła się wystawa 100% Design Tokyo, która zadebiutowała w stolicy Japonii w 2005, a której wzorem była inicjatywa londyńska, mająca już dzisiaj prawie 15 lat.

W tym roku myślą przewodnią 100%Design było hasło „Love Green”. Wystawcy zostali poproszeni o to, by na swój sposób zinterpretować i wyrazić w swoich projektach to ekologiczne przesłanie. I tak też się stało. Zwiedzających witała u wejścia wielka drewniana brama w kształcie zielonego serca. Hale wystawiennicze przemieniły się w organiczne instalacje pełne motywów roślinnych i przyjaznych środowisku inspiracji. Wśród produktów przeważały tworzywa odnawialne, odpady bądź materiały naturalne takie jak drewno czy wełna.

Design jak co roku obronił się dzięki genialnym projektom w duchu japońskiej stylistyki. Sama jednak idea „Love Green” wymaga krótkiej "redefinicji". Wielu projektantów podkreślało, że „bycie ekologicznym” to bardziej trend i moda, a wykorzystanie troski o nasze środowisko dla celów marketingowych, tak naprawdę nie ma z ekologią nic wspólnego. „Co z tego, że staram się nie używać do produkcji swoich mebli silnie trujących lakierów, skoro co kilka tygodni wskakuję w samolot, emitujący mnóstwo CO2” – mówi Matthew Hilton. Brytyjski designer podkreśla natomiast inny element naszej świadomości. Bycie ekologicznym to tworzenie rzeczy, które mogą trwać i są na tyle uniwersalne i piękne, że nie będziemy chcieli ich wyrzucić po kilku miesiącach czy latach. I to stwierdzenie może z powodzeniem stać się myślą przewodnią tegorocznej edycji 100% Design, bowiem wiele z przedmiotów zaprezentowanych na tej wystawie zasługuje na miano „ponadczasowych”. Zobaczcie sami!


Prosto z Tokio dla Palapy

Dorota Brauntsch.100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,
100% Design Tokyo,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry