Japońska stylistyka Nendo

Kategoria: Design, Dodano: 2009-11-22 13:01   Bookmark and Share

Nendo w języku japońskim oznacza dosłownie "glina", co sugeruje możliwość kształtowania w dowolnej formie. Ta idea towarzyszyła Oki Sato i jego szkolnemu koledze Akihiro Ito zarówno w tworzeniu strategii biznesowej ich przyszłego studia projektowego jak i w definicji pojmowania istoty wzornictwa. Choć trzon Nendo wywodzi się z architektury, to jednak świat designu okazał się tym prawdziwym celem życia.

Oki Sato i Akihiro Ito byli wprost zachwyceni targami Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie i wolnością z jaką projektanci posługują się w swej pracy. "W szkole mówiono mi, aby robić to i nie robić tamtego", mówi Sato. "Przyszła mi do głowy koncepcja pracy swobodnej i płynnej, więc wróciłem do Tokio i powiedziałem: "Jesteśmy Nendo – tym właśnie chcemy być".

Decyzja okazała się trafiona ponieważ już wkrótce młodzi projektanci odnosili swoje pierwsze sukcesy. Niewątpliwym trzonem całego projektu jest właśnie Oki Sato, który od 2002 roku zdobywa wszystkie najważniejsze nagrody i wyróżnienia, liczące się w świecie designu: JCD Design Award, Rookie Award, Good Design Award, Elle Deco International Design Award, Red Dot Design Award.

Nendo zajmuje się różnorodnymi projektami, zarówno architekturą, wnętrzami jak i sztuką użytkową. Każda z wyjątkowych prac, tworzona według indywidualnego konceptu Oki Sato staje się prawdziwym dziełem. Jednym z wyjątkowych przedsięwzięć jest „1% Series” – limitowana linia produktów, zawierająca tylko 100 sztuk, dająca użytkownikowi radość posiadania tego wyjątkowego 1%.

Produkty Oki Sato dzięki swej prostocie, funkcjonalności i biało-czarnej tonacji wpisują się w japoński nurt minimalistyczny. Dominująca we wszystkich projektach biel w kulturze japońskiej jest synonimem szczęścia i powodzenia. Choć projektanci, opisując swe prace nie nawiązują do japońskiej idei kansei, oznaczającej w przybliżeniu ulotną emocję, nieuświadomione odczucie lub wspomnienie, to jednak obserwując ich projekty odczuwamy jej bezwzględną obecność.

Design Oki Sato jest zaklęty w małych „!” momentach. On sam tak mówi o swojej koncepcji, pracy i celach:

„Dawanie ludziom małych "!" momentów. Jest tak dużo małych "!" momentów ukrytych w naszym codziennym życiu. Ale my nie rozpoznajemy ich. A nawet jeśli je rozpoznajemy, mamy skłonność nieświadomego wykluczania ich z naszych myśli i zapominania, że je dostrzegliśmy. Ale wierzymy, że te małe "!" momenty, są tym, co sprawia, że nasze dni są tak interesujące i bogate. Dlatego też chcę ponownie stworzyć codzienność; kolekcjonując i zmieniając kształt tych momentów w coś, co jest łatwe do zrozumienia. Chcę, by ludzie, którzy stykają się z moimi projektami odkrywali ów małe momenty intuicyjnie. To jest właśnie zadanie Nendo”.Alice's Tea Party w Tokio stworzone przez Nendo dla marki Lipton. Projekt zdobył JCD Deisgn Award. Zdjęcia Daici Ano.
Nendo,
Niezwykle oryginalny projekt biura
Niekonwencjonalna prezentacja dla Campera. Barcelona 2009. 'Imagination Walks' Podobnie jak książki, każda para butów opowiada inną historię.
Chłodny minimalizm Craft Triennial 2010 Pre-event w 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa, Japonia. Zdjęcia: Daici Ano
Unikalna ściana do wspinaczki zaprojektowana dla Illoiha Fitness Club w Tokio. Magiczne nawiązanie do świata bajek. Zwycięzca JCD Design Awards. Zdjęcia: Daici Ano
Prjekt wnętrza butiku ASOBIO Channel One w Szanghaju. Zdjęcia: Jimmy Cohrssen
Seria Kub zaprojektowana dla Moroso.
Po lewej niezwykły
Średnica
Znikające krzesło

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry