Fenomen polskiego znaku graficznego. Wystawa

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2016-03-01 09:03   Bookmark and Share

Na wiosnę w galerii Dizajn BWA Wrocław zobaczymy legendarną wystawę z 1969 roku pokazującą fenomen polskiego znaku graficznego, zestawioną z najlepszymi projektami graficznymi z lat współczesnych. Wystawa odwiedzająca do tej pory Warszawę i Gdynię zostanie poszerzona o kontekst wrocławski - część poświęconą znakom graficznym dedykowanym BWA Wrocław od lat 60. do tych współczesnych.

12 marca zapraszamy również na konferencję w ramach Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Gośćmi konferencji będą autorzy znakomitych książek - Jens Müller (Logo Modernism) oraz Artur Beifuss (Branding Terror).

Pierwsza próba pokazania fenomenu i roli znaku graficznego w Polsce została podjęta w 1969 roku podczas Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, na której znalazły się ikoniczne projekty z lat 1945-1969. Zaprezentowane prace były odzwierciedleniem współczesnych modernistycznych tendencji oraz ograniczonych możliwości technicznych tamtych czasów.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych rekonstruuje legendarną wystawę z 1969 roku, prezentuje także najnowsze dokonania polskich projektantów z lat 2000-2015. Jest to pierwsza od prawie 50 lat prezentacja współczesnych polskich znaków i identyfikacji. W przeciwieństwie do lat 60., nowoczesny język komunikacji wizualnej to już nie tylko znaki graficzne, ale rozbudowane projekty, na które składają się działania z typografią, formatami, kształtami czy kolorem. Wiele projektów jest częścią systemów brandingowych czy skomplikowanych strategii marketingowych.

W trakcie trwania wystawy spotkamy się także z autorami dawnych znaków BWA Wrocław. Będzie to min. Roman Rosyk, Jerzy Jędrych, Andrzej Bator czy Krzysztof Stefanik. Co ciekawe prace Romana Rosyka znalazły się na pierwszej wystawie z 1968 roku, a sam Rosyk był odpowiedzialny za przeniesienie wystawy z Warszawy do Wrocławia.

Następnie wystawa będzie prezentowana w: Zamku Cieszyn, Galerii Bunkier Sztuki Kraków, Galerii BWA Tarnów.

Komisarze wystawy: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz
rada konsultantów: Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński i Marcin Wolny


Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych
wystawa w galerii Dizajn BWA Wrocław

11 marca - 30 kwietnia 2016

wernisaż: piątek, 11 marca 2016, godz. 19:00.

galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4

1
1
1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry