Jak komunikować się kolorami?

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2015-10-19 08:54   Bookmark and Share

Komunikacja to nie tylko język i pismo. To również całe spektrum pozawerbalnych symboli i odniesień, które przekazują informację. W Dniu Łączności, który choć dotyczy głównie telekomunikacji to również obejmuje każdą inną komunikację. Przyjrzyjmy się temu, co mówią nam kolory i jak – z ich pomocą – komunikują się Polacy.

Mowa kolorów to spora dziedzina wiedzy obejmująca sztukę, psychologię, socjologię a nawet neurologię. Kolory rzeczywiście na nas oddziałują. Potrafią przekazać informacje i emocje. Czerwony ostrzega. Zielony niesie nadzieję. Błękitny uspokaja. Mowa kolorów jest międzykulturowa. W Polsce kiedy czegoś nie umiemy, jesteśmy w temacie zieloni. Hiszpanie są muy verde. Czarną owce mamy zarówno my, jak i Niemcy (das schwarze Schaf) czy Amerykanie (black sheep). Co i jak komunikują nam polory i ich połączenia kolorystyczne?

Jak wynika z badania Kolorowa Polska przeprowadzonego przez markę Dekoral, ulubione połączenia kolorystyczne Polaków w mieszkaniach należą do mocno stonowanych. W sypialni najchętniej zastosowalibyśmy puszysty flausz oraz aksamitny dotyk – czyli jasny beż i złamany fiolet (połączenie to wybiera 38% Polaków). To uspokajające połączenie, choć wg. badań, najlepiej śpi się w błękitno – kremowej sypialni.

Mowa ciała przekazuje znacznie więcej informacji niż słowa. Mówi się, że ponad 50% informacji przekazujemy niewerbalnie. I to nie tylko przez nasze zachowanie, gesty czy ruch, ale również ubiór. Styl i kolory naszej odzieży tworzą nasz wizerunek i przekazują określony komunikat. Ulubione połączenia kolorystyczne Polaków to elegancja i klasyka. Zarówno na imprezę jak i do pracy preferujemy gustowne połączenie bieli i czerni. Taki zestaw kolorystyczny wybierze na co dzień – jak wynika z badania Kolorowa Polska - 63% Polaków, a na wieczór 41%. Zdanie specjalistów, biały to symbol porządku i zorganizowania, a czarny oznacza zdolności przywódcze – zatem wybór takiego zestawu do pracy nie dziwi. Biało czarny zestaw to również bezpieczne i jednocześnie szykowne połączenie, dlatego sprawdzi się na randce – u obu płci.

1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry