Tomek Rygalik w Toruniu

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2009-11-09 12:59   Bookmark and Share

Wystawa świetlnych obiektów Tomka Rygalika w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej to kolejna odsłona działań, które pokazują "od kuchni" świat współczesnego dizajnu. Tym razem CSW prezentuje organiczną instalację przestrzenną Genotype.

Zaprojektowana przez Tomka Rygalika instalacja jest przykładem strategii balansowania na granicy sztuki i użytkowego wzornictwa. Różnobarwne obiekty o prostej formie, znane już nam z Łódź Design Festival, nawiązują, jak mówi sam twórca, do archetypu klasycznej lampy z abażurem, funkcjonując w przestrzeni na zasadzie kontrolowanego pokrewieństwa barwy, proporcji i skali.

Jak mówi projektant: "Precyzyjnie dobrane elementy wspólne jednoczą rodzinę produktów w ich efektownej różnorodności" - stąd też "Genotype" jako tytuł instalacji.

Zaprezentowane w CSW obiekty będą emitować światło o zmiennym natężeniu, pulsować, wyłaniać się z mroku, by następnie znów w nim się pogrążyć.

Świetlne obiekty instalacji zostały wykonane z materiału Corian®, wykorzystywanego głównie przy produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Projektant, traktując przemysłowy charakter materiału w kategoriach artystycznego wyzwania, zdołał wydobyć jego efektowne właściwości.

Instalacja Genotype pokazywana była ostatnio w Londynie na wystawie Young Creative Poland podczas London Design Festival. W Palapie Genotype pojawił się przy okazji Łódź Design Festival.

Kolejną szansę na zobaczenie wyjątkowego projektu, już od 13 do 29 listopada, daje nam CSW Toruń. W dniu otwarcia wystawy o godz. 20.00 Tomek Rygalik opowie publiczności o nowoczesnych strategiach projektowania i współpracy projektanta z przemysłem.


Łódź Design Festival , Young Creative Poland, Tomek Rygalik, CSW Toruń,
Łódź Design Festival , Young Creative Poland, Tomek Rygalik, CSW Toruń,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry