Co to jest etnodizajn?

Kategoria: Design, Dodano: 2009-11-06 09:31   Bookmark and Share

Projektanci z całego świata próbując odnaleźć równowagę między tym, co stare i nowe, pragną nadać nowoczesnym przedmiotom kształt kultury, z której się wywodzą. Jeśli możemy utworzyć chociaż najmniej zgrabną definicję polskiego dizajnu to z pewnością nawiązanie do naszej tradycji i historii rzemieślniczej będzie jej ważnym elementem.

Jaki jest cel tworzenia przedmiotów etnodizajnerskich? W jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury? Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są tylko niebezpieczną odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego?

Wokół tych pytań spotkają się uczestnicy projektu zainicjowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal”. Wystawy, akcje plenerowe, targi etnodizajnerskie będą próbą odnalezienia związku dizajnu z etnografią, a przede wszystkim ich współczesnym relacjom.

Serdecznie zapraszamy na trzy towarzyszące festiwalowi wystawy: „Co to jest etnodizajn” oraz „Naturalne zasoby polskiego designu” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz „Punkt oparcia” w kawiarni Noworolski na Rynku Głównym.

Serdecznie zapraszamy do Krakowa.

„Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal” 06-22.11.2009Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal,
Contraforma - Krzesło Kudirka
Agnieszka Lasota - Lampa Wiecha
Aze Design - Dywan Nodus
Elikowska Opala - Fotel Bufa
Qubus
Kristoffer Fagerstrom - Krzeslo Elsa
Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry