Valerio Mazzei. Spotkanie

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2014-10-27 10:36   Bookmark and Share

Valerio Mazzei, człowiek, który stworzył markę Edra, nie lubi niewygodnych sof, rzeczy, które szybko się psują i ludzi, którzy wolą sławę od solidnej pracy i dobrej jakości. Wkrótce meble, które od ponad 25 lat powstają w niewielkiej toskańskiej miejscowości, trafią do Polski za pośrednictwem showroomu VEDA Concept.

Z tej okazji, mamy szansę przedstawić wam krótki wywiad ze świetnym odkrywcą talentów, promotorem odważnego designu - Valerio Mazzei. To on odwiedzał jeszcze Zahę Hadid w jej małym londyńskim mieszkaniu, a meble braci Campana zobaczył na czarno-białej fotografii w Sao Paulo.

Powiedział Pan, że mebla który nie ma historii nie warto tworzyć. Jakie są więc historie mebli Edra?

Bardzo różne. Czasem zaczynają się od szkicu na serwetce, czasem od rozmowy lub przypadkowego spotkania. Bywa, że taką historię kryje już w sobie pomysł, z którym przychodzi do mnie designer. Ważni w tych historiach są ludzie: projektanci, którzy pracują z Edrą, nasza załoga, ja, Massimo Morozzi, którego niestety nie ma już z nami. Mieszczą w sobie pracę nad szczegółami technicznymi, budowanie prototypów, czasem trwające latami poszukiwania odpowiednich materiałów. Jest w nich miejsce na nowe idee, zaskakujące pomysły, długie dyskusje, na spotkania przy winie. Potem dołączają do nich kolejne wątki: niezwykłe miejsca do których trafiają meble Edry, reakcje ludzi którzy z nich korzystają, ich zachwyt, zaskoczenie, podziw.

Z wieloma ze słynnych współpracowników Edry rozpoczął Pan pracę, gdy jeszcze nie byli tak znani. Czy łatwo jest zaufać i zainwestować w kogoś młodego, proponującego śmiałe rozwiązania nie mając żadnej gwarancji sukcesu?

Zawsze kierowałem się swoją intuicją i starałem się odkryć potencjał tkwiący w ludziach. Gdy poznałem Zahę Hadid w 1987 roku, jej biuro mieściło się w jednym niewielkim pokoju w Londynie. Zaczęliśmy rozmawiać, przedstawiła mi swoje pomysły i to zadecydowało o tym, że zainwestowałem w produkcję zaprojektowanych przez nią mebli niemal połowę pieniędzy, którymi dysponowała wtedy startująca dopiero Edra. Dziś mogę powiedzieć, że jestem dumny z tego, że nasza współpraca pomogła jej w dalszej karierze. Podobnie było z braćmi Campana – wraz z Massimo Morozzim zobaczyliśmy podczas wyjazdu do Sãn Paulo ich projekty na czarno-białym zdjęciu w lokalnej gazecie. Były to prototypy mebli, które dziś znamy z oferty Edry jako Favelę, Corallo i Vermelhę. Ujęli mnie tym, że żyli w swoim odrębnym świecie, że mieszkając poza Europą i dopiero rozpoczynając swoją projektową drogę są tak oryginalni, pełni świeżych idei, zupełnie nieskażeni komercyjnym myśleniem.

Który z mebli Edry powstawał najdłużej?

Zdecydowanie była to sofa On the rocks, którą zaprojektował dla Edry Francesco Binfarè. Powstawała 7 lat. Jej historia jest nietypowa – dość wcześnie wiedzieliśmy jaki efekt chcemy osiągnąć, ale nie mogliśmy znaleźć materiału, który pozwoliłby na to, by przy stosunkowo rygorystycznej, niemal geometrycznej formie zagwarantować maksymalny komfort, idealne dopasowanie mebla do ludzkiego ciała. Zwykłe pianki tapicerskie nie mogły sprostać takiemu wyzwaniu. To doprowadziło nas do znalezienia i wykorzystania Gellyfoam. Zazwyczaj gdy siadamy na sofie ona toczy z nami swoją małą wojnę: odpycha nas, nie chce dopasować się do konturu naszego ciała. On the rocks niezależnie od tego ile ważymy i jaki mamy wzrost układa się odpowiednio i podpiera siadającą osobę – zachowuje się tak, jakby nas czule obejmowała.

Co inspiruje Pana do pracy?

Przede wszystkim ludzkie pomysły. Innowacyjne, odważne idee, które w jednej chwili sprawiają, że chciałbym je zrealizować są dla mnie najlepszą motywacją.

Rozmawiała Wanda Modzelewska
Dziękujemy serdecznie!


VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,
VEDA Concept, Valerio Mazzei,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry