Hiszpańscy projektanci na Festiwalu Łódź Design

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2014-10-06 12:53   Bookmark and Share

Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Łódź Design. Jak co roku, na kilka dni przed imprezą, rozpoczynamy przegląd tego, co proponują nam organizatorzy - powstaje bardzo subiektywna lista wydarzeń i osobisty harmonogram zwiedzania. Na pierwszy ogień, tym razem niestandardowo, idzie wystawa, która nie należy do tematu przewodniego tegorocznego festiwalu - Bravos. Kurator i architekt wystawy Juli Capella zaprasza nas do przeglądu najlepszego hiszpańskiego designu.

W Centrum Festiwalowym 2 przy ulicy Piotrkowskiej zobaczymy sylwetki 21 projektantów i produkty przez nich stworzone. Choć głównym celem wystawy jest pokaz współczesnej awangardy z Półwyspu Iberyjskiego, siły twórców, wielkich osobowości, dystansujących się od pozostałych projektantów, to jednak przy okazji mamy do czynienia z pokazem tego, co najlepsze, nowoczesne w hiszpańskiej branży kreatywnej.

Przed zdjęciami projektantów, zrobionymi w ich pracowniach, eksponowane są ich prace: od reinterpretacji tradycyjnego krzesła, po miejski stojak na rowery czy wazon wykonany z wycieków ropy. Prezentowane przedmioty podejmują tematy, które według kuratora wystawy, tworzą rodzący się design hiszpański XXI wieku: wyzwania dotyczące ochrony środowiska, konceptualizacja rozwiązywania problemów, interdyscyplinarność, wrażliwość społeczna.

Drugim bardzo ważnym powodem, dla którego warto zobaczyć wystawę Bravos, to jej autor - Juli Capella. Ten urodzony w Barcelonie projektant i architekt, jest człowiekiem-instytucją - publicysta, kurator, wydawca, autor książek. Założył czasopisma poświęcone projektowaniu „De Diseño” i „Ardi”. Prowadził także dział poświęcony projektowaniu w czasopiśmie „Domus”. Jest autorem różnorodnych książek, w tym New Spanish Design oraz Tiny Architecture. Był kuratorem wystaw krajowych i międzynarodowych, w tym A la Castiglioni, Vanity Case by Starck, Industrial Design czy Tapas. Spanish Design for Food. Zorganizował biennale Barcelona Spring Design. Od 1985 r. pisze artykuły o projektowaniu, architekturze i problematyce kulturalnej, ukazujące się w publikacjach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Od 2006 r. „El Periódico de Catalunya” drukuje jego cotygodniowy felieton. Jako architekt zaprojektował centra rekreacyjno-rozrywkowe Zig-Zag w Murcii i Heron City w Barcelonie; hotele Omm i Diagonal w Barcelonie, a także budynek wielofunkcyjny Espai Ridaura w Gironie. Jego najnowsze prace z zakresu projektowania wnętrz można podziwiać w sklepach Camper z obuwiem turystycznym w Madrycie, Wiedniu i Tokio, w restauracjach Jaleo i Minibar by José Andrés w Waszyngtonie.

Bravos
Kurator i architekt wystawy: Juli Capella

Centrum Festiwalowe 2
Piotrkowska 242-250 Łódź, Polska
Godziny otwarcia:
09.10, 18:00–21:00
10-19.10 , 10:00–19:00Patricia Urquiola
Fotel Maia
Łódź Design Festival, Hiszpania, hiszpański design, Hiszpańska architektura,
Ernest Perera
Nacho Carbonell
Ramon Ubeda
Hector Serrano
Juli Capella

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry