Ekologiczna wersja znanego projektu

Kategoria: Wnętrza, Dodano: 2009-10-28 12:13   Bookmark and Share

Na bardzo nowatorskiej wystawie „Warszawa w budowie” w stołecznym pawilonie meblowym Emilia, zobaczyliśmy zupełnie nowe wcielenie znanego już nam projektu. O samej wystawie organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie już pisaliśmy w Palapie. Teraz zwracamy waszą uwagę na wyjątkową wersję wieszaka TENSE projektu AZE design, będącego wynikiem poszukiwań nowych rozwiązań technologicznych z nurtu „eko”.

Młodzi ludzie mają coraz większą świadomość ekologiczną i chcą być odpowiedzialnymi konsumentami, dlatego też projektanci z całego świata starają się zespolić potrzebę funkcjonalności i nowoczesnego wzornictwa z koniecznością rozwiązań ekologicznych. Tak dzieje się również w przypadku projektantów z Polski, którzy dodatkowo biorą pod uwagę czynnik ekonomiczny.

Szukaliśmy sposobu na połączenie niższej ceny produktu z dbałością o środowisko naturalne – mówi Artur Puszkarewicz, projektant i współzałożyciel studia projektowego AZE design. Te wytyczne sprawiły, że designerzy poszli w kierunku redukowania procesu technologicznego oraz zmiany materiału, z którego wykonana jest nowa wersja wieszaka. Decyzja padła na sklejkę brzozową, tworzywo wytrzymałe, poddające się łatwej obróbce, a co najważniejsze pochodzące z drzewa, które w naszej strefie klimatycznej jest jednym z szybciej rosnących.

AZE to próba znalezienia równowagi pomiędzy tym, co stare i nowe bo przecież ciągłość jest związana z nieustanną ewolucją, a szacunek do przeszłości nie wyklucza otwartości na współczesne inspiracje. Główną zasadą projektantów jest realizacja idei dialogu pomiędzy ginącym rzemiosłem, a nowoczesnym projektowaniem. Teraz widzimy, iż przeniesienie tradycyjnych inspiracji na grunt nowoczesności wymaga również pełnej świadomości ekologicznej.


Warszawa w budowie, Aze design,
Warszawa w budowie, Aze design,
Warszawa w budowie, Aze design,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry