Polski design w Brazylii. Wystawa

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2014-09-18 12:05   Bookmark and Share

Design z Polski kolejny raz zagościł w Brazylii. Już po raz szósty inicjatywa The Spirit of Poland miała szansę promować polskie wzornictwo za granicą. Celem wystawy, zorganizowanej we współpracy z Culture.pl, było przybliżenie polskiej kultury materialnej, jej historii oraz współczesnego rozwój. Wszystkie zebrane obiekty - między innymi biżuteria, oświetlenie, meble, sprzęt sportowy – zostały odebrane z dużym zainteresowaniem jako produkty o potencjale komercyjnym i przykłady dobrego designu.

Podczas DW! São Paulo Design Weekend około 150 wydarzeń w całym mieście czekało na wielbicieli designu. Wystawy, wykłady, spotkania, instalacje, warsztaty - wiele ciekawych imprez, przez 4 dni celebrowało brazylijskie i międzynarodowe wzornictwo. Wystawa The Spirit of Poland zorganizowana w ramach MADE - forum designu w São Paulo - została oficjalnie otwarta w trakcie uroczystego wernisażu. Miejsce wystawy, Cidade Jardim, okazało się być doskonałą lokalizacją, gdzie spotkać można było uznanych projektantów z Brazylii, dziennikarzy, dystrybutorów, właścicieli showroomów, kuratorów oraz producentów mebli na skalę całego kraju. MADE i jego główny kurator, Waldicka Jatobá, przedstawił design z Polski swoim prestiżowym gościom. W trakcie wielu rozmów i spotkań organizatorzy, jak i polskie marki otrzymali pochwały za projekt wystawy, różnorodność prezentowanych obiektów, a przede wszystkim świeże podejście do designu. Jak pokazała frekwencja, The Spirit of Poland stało się ważnym punktem na mapie DW! Design Weekend. The Spirit of Poland odwiedził między innymi Ruy Ohtake. Ten należący do czołówki najważniejszych architektów w historii Brazylii, prywatnie wielbiciel Polskiej Szkoły Plakatu, przyjechał specjalnie zobaczyć współczesny design z Polski. Również Humberto Campana, czołowy brazylijski projektant, osobiście pogratulował przedstawionych pomysłów. Wystawa The Spirit of Poland była również okazją do prezentacji naszego kraju i tworzonego w nim wzornictwa w trakcie specjalnie zorganizowanego wykładu. Design z Polski, jego kontekst historyczny, społeczny i ekonomiczny - wszystkie przedstawione informacje okazały się być niezwykle interesujące dla przybyłych gości, co potwierdziła ilość pytań zadanych w kuluarach wystąpień.

São Paulo Design Weekend, największe w Ameryce Łacińskiej festiwal designu, dobiegło końca. Nie jest to jednak koniec prezentacji designu z Polski. W listopadzie, The Spirit of Poland zagości w najmłodszej stolicy świata, Brasilii. Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Narodowym im. Honestino Guimarães. Zaprojektowany przez Oscara Niemeyera budynek stanowi jedną z głównych atrakcji stolicy, dzięki czemu wystawa The Spirit of Poland będzie zaprezentowana bardzo szerokiej grupie odbiorców.

Marki biorące udział w edycji São Paulo: 
Agnieszka Bar, CUSTOM (CSTM), Designlab, Kafti, Kosmos Project, MALAFOR, MOA, Nobile, Pani Jurek, PET PETITS, Shima, Studio Robot, Tabanda, Takk, WellDone®, V4, Vzór, Zieta Prozessdesign.

Organizatorzy: The Spirit of Poland, Culture.pl

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry